Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Komentarz tygodniowy: Australia, Nowa Zelandia

Autor: DM IDMSA
Dodano: 19-03-2008 07:45

Na rynku uważa sie, że bank centralny doszedł do kresu cyklu zaciesniania polityki monetarnej, a wiec podwyżek oprocentowania.

Wszystko wskazuje, że do konca bieżacego roku a byc może takze w nastepnym stopy procentowe pozostana na dotychczasowym poziomie 7.25%, a inflacja zwolni w tym czasie do 2% lub niżej.

Australijski dolar cały czas kusi wiec oprocentowaniem, jednak dotychczas inwestorzy kupowali go oczekujac dalszych podwyżek. W obecnej sytuacji taki argument odpada. Wobec spowolnienia gospodarczego na swiecie bank może także zaczac rozwaac obniżki, a to byłoby już dla AUD z cała pewnoscia negatywne. Trzeba jednak pamietac, że waluta cały czas jest podtrzymywana przez eksport surowców - przede wszystkim miedzi, złota, wegla w mniejszym stopniu także zbóż. Na boomie surowcowym znakomicie skorzystała cała gospodarka - dane z rynku pracy po raz kolejny były bardzo dobre, w lutym stworzono 36.7 tys. miejsc pracy i jest to 16-sty miesiac wzrostu zatrudnienia z rzedu.

Stopa bezrobocia spadła do 4% - najnizszego poziomu od 1974 roku.Fundamenty sa wiec znakomite, jednak podobnie jak w przypadku akcji spółek, sytuacja zawsze wyglada najlepiej gdy ceny sa na szczycie. Z ważniejszych danych w tym tygodniu poznamy wskaznik wyprzedzajacy gospodarke (dzis póznym wieczorem czasu polskiego).

NOWA ZELANDIA

W czwartym kwartale gospodarka zanotowała solidny wzrost 0.8%. Bez watpienia kraj był beneficjentem znacznego wzrostu cen przetworów mlecznych na swiecie, które stanowia kluczowy punkt w liscie eksportowej Nowej Zelandii. Rynek jednak w dalszym ciagu spodziewa sie pewnego spowolnienia w 2008 roku. Nowozelandzka waluta zanotowała drastyczny spadek w szczególnosci do japonskiego jena.

Nie należy tego jednak utozsamiac z kryzysem gospodarki - była to po prostu kolejna likwidacja pozycji typu carry trade (tanie poyczki w jenach, intratne lokaty w NZD), które nagromadziły sie przez ostatnie lata a zamykane były w ciagu kilku dni. Po raz pierwszy od 2001 roku dane o migracji moga wykazac odpływ ludnosci, co jest zjawiskiem zdecydowanie negatywnym. Nowa Zelandia czerpie znaczne zyski z turystyki. Dodatkowo osłabi to także rynek nieruchomosci, gdzie i bez tego ceny spadaja. Wobec spadków cen akcji na całym swiecie należy zauważyc, ze nowozelandzka giełda radzi sobie całkiem dobrze.

AUDUSD

Pierwsze zniesienie zapewniło dobre wsparcie dla rynku, tym bardziej że zbiegło sie ze styczniowym szczytem. Możliwy jest wzrost i test ostatnich
szczytów.

NZDJPY

Trend jest wyraznie spadkowy. Podejscia w okolice linii trendu można wykorzystac do sprzedaży.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021