Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Eureko nadal chce odszkodowania od Polski

Autor: Parkiet
Dodano: 19-03-2008 09:54

Negocjacje z polskim rządem są poufne, więc nie możemy się wypowiadać o ich postępach ani o naszej strategii. Niemniej cieszymy się, że postanowił on z nami rozmawiać - w ten sposób Gerard van Olphen, członek zarządu Eureko, odpowiedział na pytanie "Parkietu" dotyczące możliwości rozwiązania konfliktu wokół prywatyzacji PZU.

Wcześniej odniósł się on do postępowania arbitrażowego prowadzonego przeciwko polskiemu rządowi. - Cieszymy się z podpisanego w lutym memorandum negocjacyjnego, ale nadal równolegle będziemy dochodzić swoich racji na drodze prawnej. Wierzymy jednak, że uda nam się znaleźć rozwiązanie tego problemu - stwierdził w dzienniku.

Nie chciał on również zdradzić, czy po zmianach władz polskiego ubezpieczyciela przedstawiciele Eureko zasiądą w zarządach PZU i PZU Życie. Dodał, że sprawa ta jest przedmiotem negocjacji. Van Olphen odniósł się jednak pozytywnie do mianowania Andrzeja Klesyka nowym prezesem PZU. Określił go jako profesjonalistę i przyznał, że będzie to dobra decyzja dla polskiej spółki.

Eureko bardzo zależy na przejęciu PZU choćby ze względu na to, że kontrola nad polskim ubezpieczycielem znacząco zwiększyłaby zyski holenderskiej spółki. Grupa Eureko w informacji o wynikach finansowych za 2007 r. wymieniła również swój udział w zyskach PZU (proporcjonalnie do posiadanych 33 proc. udziałów w polskiej firmie). Oszacowała je na 333 mln euro. Dla porównania: cały zysk grupy przed opodatkowaniem Eureko wyniósł 1,04 mld euro - czytamy w dzienniku.

W zeszłym roku holenderska grupa ubezpieczeniowa wypracowała 979 mln euro zysku netto, o 1 proc. mniej niż w 2006 r. (wyniósł on wtedy 985 mln euro). Do spadku zysku przyczynić się miały wypłaty odszkodowań po orkanie Kyrill.

Zdecydowanie lepsza była dla grupy druga połowa ubiegłego roku, gdyż osiągnięty wtedy zysk (418 mln euro) był o 32 proc. większy niż w analogicznym okresie 2006 r. Do wypracowania tego wyniku przyczynić się miała redukcja kosztów części grupy Eureko zajmującej się ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021