Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Handel w zakresie

Autor: DM IDMSA
Dodano: 19-03-2008 13:24

Obniżka o 75 pb,
Nierównowaga na rynku soi

Po gwałtownej wyprzedaży, jaka nastąpiła na początku tygodnia, obecnie rynki towarowe podlegają konsolidacji. Traderzy zajmują niewielkie pozycje blisko poziomów wsparcia i oporu - trwa handel w zakresie.
Konsolidacje i korekty dostarczają informacji o sile rynku - jeżeli cena koryguje się w niewielkim stopniu, oznacza to że na okazję poluje wielu kupujących, istnieje zatem potencjał na dalsze wzrosty. Może być to zatem okazja do wejścia w trend.

W dalszym ciągu pozytywnie wygląda rynek metali szlachetnych. Fundamenty są niezmiennie dobre (przede wszystkim słaby dolar), z kolei na wykresach długoterminowych trend jest wyraźny i niezwykle silny. Obniżka oprocentowania przez Fed o 75 punktów bazowych zaskoczyła niektórych graczy i spowodowała niewielką wyprzedaż kontraktów na złoto i srebro. Jednak w dłuższej perspektywie niższe oprocentowanie jest korzystniejsze dla cen metali szlachetnych.

Znaczny spadek cen ropy nie znalazł kontynuacji - oznacza to, że rynek wciąż wierzy w silny trend wzrostowy, mimo zupełnie nie sprzyjającej sytuacji fundamentalnej. Dziś, jak w każdą środę, publikowane są dane o zapasach rop i paliw w USA. Te dane jednak już od kilku tygodni są kompletnie "lekceważone" przez rynek.

Ceny zbóż w dalszym ciągu podlegają konsolidacji. Wyczuwalne jest oczekiwanie uczestników rynku na raport Departamentu Rolnictwa USA o obsianym areale. Dzień publikacji to 31. marca. Argentyna podnosi cła eksportowe na soję, eksperci zaś są zdania że czeka nas światowy szok podażowy na tym rynku. Światowa produkcja w sezonie 2007-08 spadła o blisko 7%, podczas gdy konsumpcja może wzrosnąć o 6.3%.

Na rynku walut cały czas najmocniejszy pozostaje jen, w dalszym ciągu umacnia się także euro - ku rosnącemu niezadowoleniu niemieckich eksporterów. W dalszym ciągu, mimo zawirowań na rynkach, niezwykle stabilna jest złotówka, co jest kolejną oznaką siły rynku.

Pszenica maj
(ZWK8)
Przełamanie niedawnego szczytu może sugerować ciąg dalszy wzrostów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021