Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Były prezes PKP Cargo wydobywa bursztyn na Ukrainie

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 15-03-2021 19:11

Wojciech Balczun - w przeszłości m.in. prezes PKP Cargo, a następnie Kolei Ukraińskich - kupił udziały w firmie wydobywającej bursztyn na Ukrainie.

Taką wiadomość podał w poniedziałek Polsko-Ukraiński Portal Gospodarczy eDIALOG, którego wydawcą jest Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Ukraiński bursztyn

Według jego doniesień, Balczun nabył we wrześniu 2020 r. 19,5 proc. akcji w spółce Aurum Polonez, która zajmuje się wydobyciem kopalin i zagospodarowaniem kamieniołomów.

Od listopada Aurum Polonez prowadzi działalność na złożu Klesiwskie (obwód równieński), które należy do państwowego przedsiębiorstwa „Bursztyn Ukrainy”. Aurum Polonez występuje w roli inwestora i podwykonawcy, natomiast zarząd nad wydobytym kamieniem sprawuje bezpośrednio „Bursztyn Ukrainy”.
- Wołodymyr Czybisow - p.o. dyrektora generalnego „Bursztyn Ukrainy” powiedział, że Aurum Polonez zainwestował w ukraińskie przedsiębiorstwo około 80 tys. dol. w ramach w ramach kontraktu forward. Zainwestowane środki pozwoliły spłacić część zadłużenia z tytułu wynagrodzeń i podatków oraz wyremontować część maszyn - czytamy w portalu eDIALOG.

- Dzięki temu przedsiębiorstwo ożywiło swoją działalność i w IV kwartale 2020 r. wydobyło ponad 260 kg surowego bursztynu. Czybisow dodał, iż rozliczenie z Aurum Polonez odbywa się obecnie za pośrednictwem wydobytego surowca. W przyszłości „Bursztyn Ukrainy” planuje przeprowadzać sprzedaż surowca po cenach rynkowych za pomocą aukcji elektronicznych skierowanych zarówno do odbiorców ukraińskich, jak i zagranicznych - czytamy również.

Prezes rockman

Wojciech Balczun, był prezesem PKP Cargo w latach 2008-2013. Przeprowadził wówczas głęboką i spektakularną restrukturyzację spółki, poprzedzającą jej giełdowy debiut. Prezesem Kolei Ukraińskich był w latach 2016-2017. Znany jest też jako założyciel i lider rockowego zespołu Chemia.

O swoich doświadczeniach w roli prezes Kolei Ukraińskich obszernie opowiadał na łamach WNP.PL:

Wojciech Balczun o ukraińskich kolejach: „To najbardziej ekstremalna misja w moim życiu”

Ukraińska szarada. Wojciech Balczun o szefowaniu kolejom na Ukrainie

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022