Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Armenia chce wybudować nową elektrownię atomową

Autor: DM
Dodano: 08-04-2021 17:32

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował o chęci budowy nowej elektrowni atomowej w tym kraju z udziałem Rosji. Nowa atomówka jest potrzebna, aby zastąpić stary blok o mocy 407,5 MW w przestarzałym reaktorze WWER-440.

Choć o wymianie bloku dyskutuje się od dawna, a głównym kandydatem była zawsze elektrownia jądrowa rosyjskiego projektu, Paszynian przyznał to po raz pierwszy od dojścia do władzy w 2018 roku.

Czytaj też: Dominika Kulczyk ma powody do radości

Doradca dyrektora generalnego ormiańskiej elektrowni jądrowej Gera Sevikyan szacował wcześniej koszt nowej stacji na 3–7 mld dol., a okres realizacji projektu wynosił od pięciu do sześciu lat. Zdaniem Sevikyana priorytetem są reaktory typu WWER konstrukcji rosyjskiej, ponieważ kraj ten ma doświadczenie w pracy na takich blokach energetycznych.

Ormiańska elektrownia jądrowa znajduje się w mieście Metsamor, 30 km od Erewania. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych opartych na reaktorach WWER-440 konstrukcji radzieckiej.

Pierwsza blok został uruchomiona w 1976 roku, drugi w 1980 roku. W 1988 roku, po silnym trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło Armenię, elektrownia jądrowa została zamknięta. Jednak w listopadzie 1995 r. pierwszy blok energetyczny został ponownie uruchomiony z powodu niedoborów energii. Blok zapewnia 45 proc. potrzebnej republice energii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021