Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

#Azjatech: Prototyp samochodu elektrycznego Sony po raz pierwszy zaprezentowany w Japonii

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 09-04-2021 09:10 | Aktualizacja: 09-04-2021 09:11

Vision-S, prototyp samochodu elektrycznego Sony, został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w swojej ojczyźnie w niedzielę 28 marca.  Przedstawienie pojazdu w Japonii jest kolejnym krokiem w rozwoju projektu, przy okazji którego zapowiedziano kolejne testy drogowe w tym kraju. Mają się one odbyć jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Pojazd pojawił się na EV: Life Futakotamagawa, wydarzeniu odbywającym się w okręgu Setagaya w Tokio. Samochód Sony ujrzał światło dzienne na targach elektroniki użytkowej i technologii informacyjnych CES w USA w styczniu 2020 r. Następnie można było o nim usłyszeć przy okazji publicznych testów drogowych w Austrii w grudniu tego samego roku.

Elektryczny pojazd Sony wyposażony jest w wysokiej klasy zewnętrzne kamery, których obraz przetwarzają sztuczna inteligencja i inne technologie do wykrywania osób i obiektów w otoczeniu, mając tym samym zapewnić bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Vision-S posiada również funkcję autonomicznego wspomagania kierowcy na poziomie drugim. Umożliwia mu to automatyczne wykonywanie wielu czynności, takich jak sterowanie i hamowanie. W przyszłości samochód ten ma osiągnąć czwarty (przedostatni) poziom autonomicznej jazdy. Przed fotelem kierowcy zamontowano duży panel LCD, na którym znajduje się system nawigacji, a także wyświetlacze, na których można oglądać filmy. Wnętrze jest wyposażone w 360-stopniowy system audio.

Czytaj także: Japońskie firmy wracają do ubrań i obuwia z tradycyjnego papieru

Za sam projekt Vision-S odpowiada Sony, natomiast produkcję zlecono austriackiej filii dużego kanadyjskiego dostawcy części samochodowych Magna International. Inni partnerzy projektu to niemieccy giganci części samochodowych Bosch i Continental, a także kanadyjska BlackBerry, która opracowała system operacyjny dla branży motoryzacyjnej- QNX.

O motywację rozpoczęcia prac nad Vision-S zapytany został Yasufumi Ogawa, szef inżynierii w części biznesu Sony zajmującej się robotyką sztucznej inteligencji. Miał on odpowiedzieć, że jego zespół zdał sobie sprawę, że najszybszym sposobem na dostarczenie przez japońską firmę wysokiej jakości technologii dla samochodów jest zbudowanie pojazdu na własną rękę. Drugim istotnym powodem była chęć zatrzymania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej w Sony, która wcześniej często opuszczała firmę, aby podjąć pracę w amerykańskich firmach technologicznych.

Na chwilę obecną Sony nie planuje masowej produkcji swojego elektrycznego samochodu Vision-S. Dyrektor wykonawczy japońskiej firmy Izumi Kawanishi oświadczył ostatnio, że organizacja ta zamierza nadal udoskonalać sposób konstruowania przestrzeni mobilnych, szczególnie w obszarach opierających się na infrastrukturze chmurowej i wykorzystaniu innych sieci. Efekt tych działań i potencjalne wykorzystanie powstałych narzędzi pozostają kwestią otwartą.

Więcej komentarzy na temat Azji na stronie Instytutu Boyma

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023