Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Brytyjska skarbówka ostrzega Polaków

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 28-03-2008 21:25

Brytyjski urząd skarbowy zdecydował się na pierwszą w swojej historii kampanię informacyjną w Polsce. Zniechęca w niej Polaków do wysyłania na Wyspy papierosów pocztą.

Treść ostrzeżenia brzmi: "Tytoń wysłany pocztą do Zjednoczonego Królestwa bez opłaconego cła może zostać zatrzymany i zniszczony". Dwutygodniowa kampania wystartowała 25 marca, a ogłoszenia pojawiły się w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, w tygodnikach oraz w radiu. Ogłoszenia sygnowane przez HM Revenue & Customs pojawiły się również w urzędach pocztowych.

Od połowy lipca 2007 r. Brytyjczycy nie tolerują wysyłania do ich kraju papierosów, alkoholu czy perfum pocztą. - Zaczęliśmy się stosować do dawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, z którego wynika, że towary obłożone akcyzą nie mogą być wysyłane do innych krajów za pośrednictwem poczty - tłumaczy Janusz Marszewski z biura prasowego HM Revenue & Customs. W czerwcu zeszłego roku urzędnicy z angielskiej skarbówki odwiedzili w tej sprawie poczty w Polsce, Czechach oraz krajach nadbałtyckich.

Papierosy w Polsce są ponaddwukrotnie tańsze niż w Wielkiej Brytanii. W 2006 r. celnicy na Wyspach skonfiskowali 16,5 mln wysłanych z Polski papierosów, co daje ok. 53 tys. kartonów. W ub.roku ta liczba zmalała do ponad 33 tys. kartonów (do tego 1,2 tony tytoniu do skrętów). Straty brytyjskiego skarbu państwa z tytułu przemytu papierosów sięgnęły w zeszłym roku 1-2,3 mld funtów.

Brytyjska skarbówka nie zdradza budżetu, jaki przeznaczyła na kampanię informacyjną w Polsce. Jednak wynajęła do niej profesjonalistów - kreacją zajęło się londyńskie biuro agencji JWT, obsługujące m.in. takich klientów jak HSBC, Nokia czy Diageo. A za planowanie i zakup mediów odpowiada polski oddział domu mediowego ZenithOptimedia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021