Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Mediatel: najpierw Elterix, potem Tele2?

Autor: Parkiet
Dodano: 31-03-2008 08:46

Trwa budowa grupy wokół niewielkiego warszawskiego hurtowego operatora. Zarząd Mediatela twierdzi, że wyda mniej na już zaplanowany zakup Elteriksa Holding. I znowu myśli, jak zaistnieć w segmencie konsumenckim. Interesuje się... Tele2

Nowa koncepcja Mediatela dotycząca przejęcia gdyńskiego Elteriksa i warszawskiego Conceptu-T zakłada, że podmioty te, należące do Elteriksa Holding, będą kupowane w dwóch etapach.

Jak powiedział "Parkietowi" Marcin Kubit, prezes Mediatela, w połowie kwietnia giełdowa firma chciałaby zakończyć przejęcie 30 proc. udziałów w Elteriksie Holding (ma blisko 100 proc. udziałów gdyńskiego operatora Elteriksa, a ten - cały Concept-T). Stanie się to bez udziału WZA.

Zarząd wykorzystał instytucję kapitału docelowego i uchwalił już emisję akcji dla udziałowców Elteriksa Holding. W ten sam sposób Mediatel wyemituje papiery dla Telekomu Austria, którymi płaci tej firmie za polską część spółki eTel - czytamy w "Parkiecie".

Prezes Kubit sądzi, że walne zgromadzenie w sprawie emisji walorów za kolejne 70 proc. udziałów Elteriksa Holding mogłoby się odbyć pod koniec maja. Zapewnił, że Mediatel zacznie konsolidować wyniki EH od czerwca, czyli zgodnie z założeniami prognozy, mówiącej, że przychody grupy w 2008 roku wyniosą 175 mln zł, a EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) 17,1 mln zł.

Dlaczego Mediatel zmienił koncepcję przejęcia Elteriksa? - Dzięki temu trochę przyspieszymy integrację z Grupą Elterix. Dodatkowo fakt, że będziemy posiadać 30 proc. udziałów Elteriksa, uwiarygodni nas w oczach instytucji finansowych - powiedział "Parkietowi" prezes.

Współpraca Elteriksa i Mediatela polega do tej pory m.in. na tym, że gdyński operator pożycza giełdowej firmie pieniądze na inwestycje kapitałowe (w eTel i Premium Internet). W sumie dług Mediatela wobec Elteriksa wynosi blisko 6 mln zł.

Mniej więcej taką wysokość ma kredyt, którego dopiero co udzielił Mediatelowi BRE Bank. Na co spółka wyda te pieniądze? - Niewykluczone, że spłacimy część zobowiązań wobec Elteriksa, choć biorąc pod uwagę, że od czerwca będziemy tworzyć jedną grupę, nie jest to pilne. Chcemy finansować m.in. rozwój infrastruktury potrzebnej do świadczenia usług zakańczania połączeń na całym świecie - mówił Marcin Kubit.

Marcin Kubit ujawnił "Parkietowi", że po przejęciu Elteriksa zarząd Mediatela zajmie się strategią zdobywania rynku klientów indywidualnych. Nie zaprzeczył, że spółkę interesowałoby Tele2.

- Przyglądamy się Tele2, bo wiemy, że jest do kupienia. Taka inwestycja zmieniłaby diametralnie naszą strukturę przychodów - powiedział szef Mediatela.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021