Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Piotr Naimski o transformacji energetycznej kraju

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 28-04-2021 06:02 | Aktualizacja: 28-04-2021 07:14

Polskę czeka transformacja energetyczna, to pewne. Jak ją przeprowadzić, aby była jak najmniej uciążliwa społecznie? Jak w przyszłości, wraz z wycofywaniem węgla z energetyki, zapewniać stabilne dostawy energii elektrycznej? O tych kwestiach - w rozmowie z WNP.PL - mówi sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


Przez całe lata polska energetyka opierała się na węglu. - Przez dekady, a nawet stulecie uważaliśmy, że węgiel jest dla Polski najlepszym paliwem. Miało to zresztą silne podstawy, bo to jest paliwo, które sami produkujemy - tłumaczy minister Naimski.

Transformacja - to już się dzieje

Jak przyznaje, obecnie czeka nas wielka zmiana. - Decyzje dotyczące energetyki krajowej to dostosowywanie się do strategii europejskiej w tym względzie - przyznaje nasz rozmówca.

Czytaj też: NABE budzi ostre kontrowersje

- Transformacja energetyczna w Polsce już się rozpoczęła. Odejście od węgla wymagać będzie bardzo dużego wysiłku i uwagi. Cały proces musi być także oceniony z ekonomicznego punktu widzenia - dodaje minister.

Proces odchodzenia od węgla jako podstawowego paliwa w energetyce nie będzie łatwy, ponieważ przy zastępowaniu bloków węglowych trzeba myśleć o stabilności całego systemu energetycznego kraju i o tym, jak zapewnić dostawy energii po konkurencyjnych cenach.

Przy tym, jak zaznacza Naimski, należy pamiętać o względach społecznych – z energetyką węglową związane są miejsca pracy.

Atom - alternatywa dla stabilności

Unia Europejska zdecydowanie stawia na odnawialne źródła energii. Według Naimskiego nie można jednak polegać wyłącznie na nich - ze względu na ich naturalnie ograniczoną dyspozycyjność.

W polskim systemie energetycznym bloki węglowe pracowały i nadal pracują w tzw. podstawie. To znaczy one zapewniają gros potrzebnej krajowi energii i tworzą fundament stabilności systemu zaopatrzenia kraju w energię. Bo choć emisyjne, to w odróżnieniu od OZE były i są niewrażliwe na czynniki pogodowe stanowiąc pewne źródło energii.

Stąd też konieczność poszukiwania alternatywy dla węgla. Bloki węglowe muszą zostać zastąpione przez instalacje mogące stabilnie i w każdych warunkach pogodowych wytwarzać energię.

Jak zauważa nasz rozmówca, takie warunki spełniają elektrownie jądrowe. - Zresztą nie tylko Polska chce rozwijać ten rodzaj energetyki - podkreśla minister. Warto zaznaczyć, że w naszym sąsiedztwie już powstają lub będą budowane nowe bloki jądrowe - w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Paliwem przejściowym transformacji powinien, zdaniem Naimskiego, pozostać gaz, a warunkiem powodzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego jest umiejętne równoważenie różnych źródeł w krajowym w miksie energii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021