Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rosja ogranicza zagraniczne inwestycje

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 02-04-2008 22:30

Na zakup udziałów w złożach surowców, łowiskach ryb, dużych drukarniach i gazetach zagraniczni inwestorzy będą potrzebować zgody rządu Rosji i akceptacji bezpieki - przewiduje ustawa uchwalona przez rosyjski parlament.

Władimir Putin, który prawdopodobnie 8 maja zostanie nowym premierem Rosji, już teraz dostał kij i marchewkę do kierowania zagranicznymi inwestycjami - pisze "Gazeta Wyborcza". Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, uchwaliła prawo o dostępie zagranicznych inwestorów do strategicznych branży.

Lista branży, które uznano za ważne dla bezpieczeństwa Rosji, obejmuje aż 42 pozycje. W tym wykazie oprócz zakładów produkujących i handlujących bronią, technologią nuklearną, lotniczą i kosmiczną znalazły się także złoża surowców i firmy poszukujące złóż, sieci stacjonarnej telekomunikacji, a nawet łowiska ryb.

Aby kupić udziały firm działających w branżach uznanych za strategiczne, zagraniczni inwestorzy będą musieli dostać zgodę specjalnej komisji rządowej kierowanej przez premiera Rosji, czyli Putina. Wcześniej plany inwestycji będzie oceniać Federalna Służba Bezpieczeństwa i międzyresortowa komisja ds. tajemnicy państwowej. Ustawa nie wymienia, z jakich powodów wolno zawetować inwestycję w strategicznej branży. Nie trzeba będzie wyjaśnić inwestorowi, dlaczego dostał czarną polewkę.

Nowe przepisy stawiają nową tamę dla cudzoziemców w dostępie do rosyjskich złóż. Zagraniczni inwestorzy będą musieli zabiegać o zgodę na zakup nawet 5 do 10 proc. udziałów spółki, która zajmuje się eksploatacją dużych złóż ropy naftowej i gazu, diamentów, uranu, złota, platyny, miedzi. W innych dziedzinach, dopiero aspirując do zakupu 25-50 proc. udziałów spółce ze strategicznej branży, zagraniczni inwestorzy będą potrzebować zgody Putina.

Ograniczenia obejmą również media. Za firmy mające wpływ na bezpieczeństwo Rosji, uznano drukarnie, które mogą drukować do 200 mln stron miesięcznie, oraz wydawnictwa i redakcje gazet, które jednorazowo ukazują się w nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy. Zagraniczni inwestorzy będą też potrzebować zgody na zakup stacji telewizyjnych i radiowych, działające na terenach zamieszkanych przez połowę ludności Federacji Rosyjskiej.

Część zagranicznych inwestorów nie obawia się rosyjskich ograniczeń. Wczoraj na spotkaniu Putina z szefami wielkich włoskich koncernów postanowiono powołać do końca roku wspólny bank inwestycyjny. Włochy będą reprezentować bank Intesa Sanpaolo i koncerny energetyczne Eni oraz Enel, a Rosję - banki Gazprombank oraz Wnieszekonombank.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021