Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: Gorsze dane z rynku pracy nie pogorszyły nastorojów na giełdach

Autor: DM IDMSA
Dodano: 07-04-2008 13:29

W piątek od rana europejskie giełdy były pod wpływem oczekiwania na dane makro ze Stanów Zjednoczonych i oscylowały przez cały dzień w okolicach czwartkowego zamknięcia. Pomimo dużo gorszych od oczekiwań odczytów ( w marcu ubyło 80 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., obniżono w dół również dane za poprzednie miesiące.).

Kurs EURUSD od rana wzrastał spodziewając się słabszych danych, jednak po publikacji eurodolar zaczął spadać. Fatalne dane nie spowodowały na razie wyprzedaży dolara, a w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej dolar uległ nawet umocnieniu przy rosnących tamtejszych indeksach .

W dniu dzisiejszym brak jest danych makro w USA więc notowania powinny przebiegać miarę stabilnie - tym bardziej, że od rana rosną kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy. W Europie ukażą się dane na temat niemieckiej produkcji przemysłowej, ale nie powinny one wstrząsnąć rynkiem. Po sesji w USA swój raport opublikuje dziś Alcoa.

EURPLN

Dziś od rana złoty umacnia się w stosunku do euro zmierzając do wsparcia jakim jest dolne ograniczenie trzyletniego trendu spadkowego. Coraz lepszy klimat inwestycyjny na świecie przekłada się na coraz niższe notowania kursu EURPLN. Dziś dowiemy się jaki był kwartalny bilans płatniczy Polski, ale dane te powinny pozostać bez wpływu na kurs. Notowania powinny dziś wyhamowywać spadek na dolnym ograniczeniu kanału spadkowego (okolice 3,46). Najbliższym oporem będzie poziom zaś 3,5070. Trend spadkowy jest bardzo silny i całkiem możliwe, że niedługo kurs znajdzie się na niższych poziomach nie oglądanych od 2001 roku.

EURUSD

W piątek od rana kurs EURUSD rósł spodziewając się słabszych odczytów danych ze Stanów Zjednoczonych. Dane okazały się słabe, ale eurodolar niejako zlekceważył ten fakt i rozpoczął korektę spadkową. Ten brak reakcji na gorsze odczyty może dać inwestorom wskazówkę co do dalszego rozwoju sytuacji na tej parze. Kurs nie zdołał w piątek pokonać oporu na poziomie 1,5741, dziś w nocy natomiast rozpoczął wędrówkę w kierunku wsparcia jakie wyznacza 38,2 proc zniesienia fib. ostatniej fali wzrostowej - poziom 1,5660. Kolejnym wsparciem jest psychologiczne 1,5600, a następnie dołek z 03.04.2008 1,5530 (godz.).

Ważnym oporem jest poziom 1,5741. We wtorek ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym rynek spodziewa się wzmianek o zagrożeniach wzrostem cen, co może mieć wydźwięk zmniejszający skłonność do obniżek stóp w przyszłości - mając dodatkowo na uwadze wzrost wydatków konsumpcyjnych w połączeniu wzrostem zaufania na rynku kredytowym. Taka sytuacja może skłaniać do oceny, że w średnim terminie możliwa jest korekta na kursie, tym bardziej, że poziom 1,59- 1,60 był ostatnio zaporą nie do przebrnięcia.

GBPUSD

Kurs GBPUSD bardzo gwałtownie reagował na piątkowe dane z USA, najpierw rosnąć, a następnie spadając w ślad za kursem EURUSD. W tym tygodniu w czwartek odbędzie się posiedzenie Banku Anglii, na którym najprawdopodobniej obniżona zostanie główna stopa procentowa z 5,25 proc do 5 proc. Wcześniej zaś - bo we wtorek ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Mówi się, że raport ten będzie kładł nacisk na rosnące zagrożenia związane ze wzrostem cen w USA, a to może mieć wpływ na wysokość ewentualnych obniżek stóp procentowych w USA.

Taka sytuacja może być czynnikiem wzmacniającym dolara. Najbliższym wsparciem jest dołek z 23 marca (dzienny) na poziomie 1,9815. Niżej znajduje się dołek z 1 kwietnia to poziom 1,9756 (dzienny).Opór znajduje się na poziomie 1,9964 (szczyt dzienny z 03 kwietnia).

USDJPY

Korzystna sytuacja utrzymująca się na światowych giełdach, a także zmiana sentymenty w stosunku do amerykańskiej waluty spowodowała powrót do wzrostów na parze USDJPY. Najbliższy opór na wykresie godzinowym wyznaczają szczyty z 3- go kwietnia, wyżej zaś znajduje się poziom 103,45 - szczyt (godzinowy) z 11 marca. Kolejny poziom to 104,00 rejon szczytu godz. z 5- tego marca, a wcześniej 103,94 górne ograniczenie kanału wzrostowego.

Wydaje się, że najbliższe dni powinny przynieść dalszy wzrost tej pary, na fali polepszającego się sentymentu inwestorów do inwestycji w akcje. Nie bez znaczenia jest również poprawa wizerunku amerykańskiej waluty, która to również może wpłynąć korzystnie na rozwój wypadków na dolarjenie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021