Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Celon Pharma liczy na ekspansję zagraniczną spółki zależnej Salmeks

Autor: TWO
Dodano: 24-05-2021 12:21

Celon Pharma, polska firma biotechnologiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, nie spodziewa się w kolejnych kwartałach wzrostu sprzedaży eksportowej w ujęciu kwartalnym. - Następnych fal dynamicznego zwiększenia eksportu należy spodziewać się wraz z wprowadzeniem spółki zależnej Salmeks na kolejne rynki – ocenia wiceprezes Jacek Glinka.

Przychody Celonu Pharma wzrosły w pierwszym kwartale 2021 roku do 43,2 mln zł, z 30,6 mln zł przed rokiem. Wysoka dynamika wzrostu przychodów wynikała głównie ze wzrostu eksportu. Istotny wpływ na wzrost sprzedaży eksportowej miała z kolei wysoka sprzedaż Salmeksu we Francji, a także uruchomienie sprzedaży we Włoszech.

- Sprzedaż na rynku polskim była, jest i prawdopodobnie dalej będzie bardzo stabilna. Odwrotnie jest w przypadku sprzedaży eksportowej, która rośnie z bardzo dużą dynamiką – mówi Jacek Glinka, wiceprezes spółki Celon Pharma. - Bardzo dynamiczny wzrost przychodów wynika głównie z bardzo dobrej sprzedaży na rynku francuskim, gdzie nasz partner skutecznie wprowadza nasz produkt na rynek. Na początku roku wprowadziliśmy na tamtejszy rynek dwie nowe dawki. Drugim istotnym kamieniem milowym było rozpoczęcie sprzedaży na rynku włoskim – dodaje Jacek Glinka.

Jak wskazuje, Włochy i Francja należą do pięciu największych rynków europejskich, więc ich wpływ na dynamikę sprzedaży jest relatywnie większy.

Eksportowe perspektywy

Sprzedaż eksportowa Celonu Pharma wyniosła w pierwszym kwartale 2021 roku 23,1 mln zł, czyli była wyższa o blisko 11 mln zł w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku. W ocenie Glinki, tak duży wzrost sprzedaży w eksporcie w ujęciu kwartalnym nie powtórzy się w kolejnych kwartałach tego roku.

- Charakterystyka rynku francuskiego czy włoskiego jest taka, że poziom początkowy, który udaje się wypracować, pozostaje raczej stabilny w dłuższym okresie lub ewentualnie idzie w dół. Kolejnym motorem napędowym sprzedaży będzie wprowadzanie Salmeksu na nowe rynki – ocenia wiceprezes Glinka.

Spółka od 2022 roku planuje wprowadzanie Salmeksu na następujące rynki: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, Bahrajn, Oman, Libia, Algieria, Maroko, Irak, RPA, Meksyk, Peru, Ekwador, Argentyna, Wyspy Karaibskie, Filipiny, Malezja, Tajlandia i Singapur.

- To będzie druga fala, która spowoduje dynamiczny wzrost sprzedaży zagranicznej Salmeksu. Kolejnych fal należy spodziewać się w przypadku wprowadzenia produktu na rynek chiński, a później na amerykański, gdzie wciąż szukamy partnera – zapowiada wiceprezes. Jak dodaje, rejestracja leku w Chinach może ruszyć w tym roku.

Celon Pharma jest firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Strata netto spółki w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 1,7 mln zł, podczas gdy przed rokiem kształtowała się na poziomie 2,5 mln zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021