Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

KNF za ograniczoną dywidendą banków z zysku za 2007

Autor: ISB
Dodano: 08-04-2008 15:44

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca instytucjom finansowym pozostawienie zysków za 2007 r. w spółkach - poinformował przewodniczący KNF Stanisław Kluza we wtorek.

- Nie dostrzegamy obecnie wewnętrznych przesłanek do zachwiania stabilności finansowej w Polsce. Zachęcamy jednak, aby w całości lub większej części zyski za 2007 rok zostały zatrzymane w bankach i innych instytucjach finansowych i przeszły na poczet zwiększenia bazy kapitałowej instytucji finansowych - powiedział Kluza dziennikarzom.

Dodał, że jest to najprostszy i najmniej kosztowny sposób zasilenia kapitałów, a instytucje muszą jeszcze dostosować się do wymogów Nowej Umowy Kapitałowej, której wprowadzenie spowoduje obniżenie współczynnika adekwatności kapitałowej oraz do regulacji płynnościowych.

- To nie jest formalna, twarda rekomendacja. W tym roku będziemy bardzo uważnie przyglądać się, czy stosowane są regulacje płynnościowe, wycena ryzyk drugofilarowych, także o charakterze jakościowym- zaznaczył Kluza.

Zdaniem przewodniczącego KNF, wydarzenia w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii związane z kredytami subprime powinny być lekcją dla instytucji finansowych w Polsce w zakresie stosowania mechanizmów sekurytyzacyjnych.

- Kondycja polskiego sektora bankowego jest dobra i może to jest właściwy moment, aby stworzyć dobre, zdrowe ramy prawne dla sekurytyzacji w Polsce - powiedział Kluza.

Aktywa sektora bankowego wzrosły o 17,6 proc. w skali roku, do 801,7 mld zł na koniec 2007 r., a samych banków komercyjnych o 17,7 proc., do 752,7 mld zł.

Fundusze własne krajowego sektora bankowego wyniosły 60,5 mld zł na koniec 2007 r. i były o 18,1 proc. wyższe niż na koniec 2006 r.

Współczynnik wypłacalności sektora bankowego spadł do 11,9 proc. na koniec 2007 r. z 13,2 proc. rok wcześniej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021