Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Aktywny rynek surowców

Autor: DM IDMSA
Dodano: 10-04-2008 12:45

Miedź ponad 4 USD Drożeje ryż i kukurydza

Wczorajsza sesja była bardzo aktywna na rynku kontraktów terminowych. Przede wszystkim nowe rekordy zanotowały ceny ropy w Nowym Jorku, osiągając poziom 112.13 USD. Bezpośrednią przyczyną były dane o zapasach ropy i paliw w USA, w obu przypadkach zanotowano ich spadek o około 3 mln baryłek. Rynek od dawna był wykupiony i te dane zadecydowały o przełamaniu. Dane negatywne dla cen (duże zapasy ropy w USA, możliwy spadek PKB) od dawna są przez inwestorów ignorowane, podczas gdy te służące wzrostom są natychmiast odzwierciedlane w cenach.

To zjawisko charakterystyczne dla każdego rynku z silnym trendem wzrostowym. W ślad za ropą naftową podążył rzecz jasna cały kompleks energetyczny, a więc benzyna, olej opałowy i gaz ziemny. Szczególnie znacznie podrożały w ostatnim okresie kontrakty na olej opałowy w Europie.

Nowe rekordy zanotowały także kontakty na miedź w Nowym Jorku, gdzie funt miedzi kosztował wczoraj przez chwile 4 USD. Mimo gorszych perspektyw wzrostu, niewystarczająca podaż, słabnący dolar i chęć ochrony przed inflacją skłania do kupowania "twardych" aktywów. Wzrost cen miedzi może mieć stymulujący wpływ na rynek australijskiego dolara - Australia jest znaczącym eksporterem miedzi na świecie, stąd te dwa aktywa są skorelowane. Dolar nowozelandzki w dalszym ciągu znajduje się pod wpływem marazmu na rynku akcji, lekki pozytywny sentyment może wynikać z podpisania umowy o wolnym handlu z Chinami.

Na rynku akcji i obligacji trwa wciąż duże niezdecydowanie - obligacje amerykańskie mają już tak niską rentowność, że nie opłaca się ich kupować czy trzymać, z drugiej jednak strony perspektywy gospodarcze nie wróżą świetlanej przyszłości przedsiębiorstwom. Stąd duża niepewność i utrzymywanie się rynku w wąskich zakresach.

Na rynku zbóż najlepiej spisują się kukurydza i ryż. Ceny kontraktów na to ostatnie zboże podległy pewnej korekcie, wciąż jednak nierównowaga popytu i podaży sprzyja dalszym wzrostom cen.

CADJPY
(Kanada / Japonia)
Przełamanie może doprowadzić do dalszych spadków

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021