Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

W Egipcie powstaje Polski Park Przemysłowy

Autor: KO
Dodano: 10-06-2021 16:00

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego podpisała umowę ramową ze swoim polskim odpowiednikiem, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W ten sposób Ain Sokhna powstanie polska strefa przemysłowa.


Podpisanie umowy ma na celu utworzenie polskiej strefy ekonomicznej w Ain Sokhna. Zajmie ona powierzchnię od 40 do 100 ha i zostanie ukierunkowana na przemysł spożywczy, elektroniczny oraz części zamienne do samochodów. Teren bezie dzierżawiony przez 50 lat.

Polska delegacja, składająca się z 18 firm odwiedziła strefę przemysłową w Ain Sokhna. Wcześniej, w  poniedziałek ( 7 czerwca) firmy i instytucje z Polski wzięły udział w polsko-egipskim forum biznesu w Kairze. 

- KSSE wspólnie z SCZone przygotuje nieruchomości i udostępni je polskim inwestorom. Nieruchomości będą przygotowane do inwestycji o charakterze produkcyjnym, usługowym i mieszkalnym - będą udostępniane na zasadzie dzierżawy na okres 50 lat (z możliwość przedłużenia tego czasu) - skomentował prezes KSSE Janusz Michałek.


- Inwestorzy uzyskają wsparcie lokalnego biura KSSE we wdrożeniu inwestycji zarówno w zakresie proceduralnym, jak również pod kątem wdrożenia projektu - zapowiedział Michałek.

Minister Handlu i Przemysłu Egiptu, Nevein Gamea, powiedziała, że polska strefa przemysłowej stanie się pierwszą w Egipcie strefą przemysłową dla kraju z Unii Europejskiej.  Przyczyni się do otwarcia nowych horyzontów dla handlu i wspólnych inwestycji pomiędzy dwoma krajami oraz transferu polskich kompetencji w zakresie technologii informacyjnych, maszyn i urządzeń, kolei, transportu i komunikacji.

- Jest to ważny krok w kierunku wspierania i rozwijania stosunków gospodarczych pomiędzy Egiptem i Polską do poziomów, które odzwierciedlają siłę i trwałość dwustronnych relacji egipsko-polskich na różnych płaszczyznach - dodała Gamea.

Zaznaczyła, że region Ain Sokhna jest sercem strefy ekonomicznej Kanału Sueskiego i cieszy się wyjątkowym położeniem strategicznym w skali regionalnej i globalnej. Umożliwia to egipskim produktom swobodny dostęp do wielu światowych rynków, zwłaszcza krajów arabskich i Afryki.

Czytaj też: Kanał Sueski rozpoczyna rozbudowę, która pomoże unikać zatorów

Minister dodała, że obecnie omawiane są liczne przyszłe inicjatywy współpracy między Egiptem a Polską, m.in. w dziedzinie rybołówstwa, przystosowania pojazdów do pracy na gazie ziemnym, współpracy między giełdami w Kairze i Warszawie oraz przełożenia ich na konkretne projekty współpracy.

Wolumen handlu między dwoma krajami w ciągu 2019 roku osiągnął wartość około 672 mln dolarów.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023