Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Umownik wprowadza nowości na drugą połowę 2021 roku. Zawieranie umów online będzie jeszcze prostsze

Autor: PSZ
Dodano: 29-06-2021 10:30

Popularna platforma do tworzenia i podpisywania umów przez internet – Umownik, poinformował o nowych udogodnieniach dostępnych dla klientów.

Wśród nowych funkcjonalności znajdują się m.in. możliwość podpisywania umów w PDF, złożenia podpisu kwalifikowanego, a nawet wygenerowanie jednorazowego podpisu kwalifikowanego do podpisania pojedynczego dokumentu. Aplikacja została udostępniona w 4 językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Branża umów online w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Do liderów rynku w tym obszarze należy platforma Umownik, projekt poznańskiego start-upu LawBiz Technology. Firma stale rozwija zakres swoich usług, oferując nowe rozwiązania, które pozwalają na coraz wygodniejsze zawieranie umów na odległość także dla branż, w których do tej pory nie było to możliwe z powodu ograniczeń prawnych.

Tak dzieje się choćby w przypadku sektora finansowego – w teorii wszystko można załatwić na odległość z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w praktyce jednak umowy wciąż często zawierane są w formie papierowej. O ile bowiem banki czy instytucje finansowe często dysponują e-podpisem, to już ich klienci niekoniecznie. Dotyczy to zwłaszcza klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Polski legaltech łączy siły. Automatyzacja procesów w firmie jest jeszcze prostsza

Dzięki współpracy z KIR, na platformie Umownik będzie można m.in. podpisać umowę za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, całkowicie zdalnie. KIR, poza e-podpisem Szafir, udostępnia również podpis w wersji mobilnej - mSzafir. Dzięki temu klient Umownika będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość online z wykorzystaniem bankowości elektronicznej i na potrzeby danej transakcji wygenerować jednorazowy, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir. Nie będzie zatem konieczne korzystanie z usług kurierskich czy też wizyta w jakiejkolwiek placówce, aby potwierdzić swoją tożsamość. Nie trzeba będzie nawet umawiać się na spotkania wideo online.

- Miniony rok pokazał nam, jak kluczowe znaczenie dla gospodarki mają zdalne usługi zaufania i identyfikacji. Pandemia COVID-19 przyspieszyła procesy cyfryzacji, dotykając praktycznie każdego aspektu naszego funkcjonowania. Zmiany zauważamy nie tylko w działalności firm, które przenoszą swoje procesy do świata online, ale też w postawach konsumentów. Możliwość załatwiania spraw prywatnych czy służbowych z domowej kanapy, przerodziła się w oczekiwany standard - mówi Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR i dodaje: - E-podpis ułatwia i usprawnia obieg dokumentów. Pozwala podpisywać faktury, przedłużać i podpisywać nowe umowy, w tym np. umowy zlecenia czy o dzieło, autoryzować płatności i podpisywać dokumenty pracownicze. Usługa umożliwia też podpisywanie praktycznie wszystkich formatów plików (np. DOC, PDF) z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. W świetle prawa e-podpis jest równoważny z odręcznym podpisem złożonym na tradycyjnym, papierowym dokumencie.
- Nasze rozwiązanie będzie działać ekspresowo, dzięki czemu proces weryfikacji nie będzie opóźniał podpisania umowy. To unikalne rozwiązanie pozwoli podpisać elektronicznie każdy dokument, „tu i teraz” - mówi Bartłomiej Majchrzak z LawBiz Technology. - Jest to też metoda zupełnie odporna na ryzyko pandemiczne. W zeszłym roku postawiliśmy sobie za cel rozwinąć aplikację w taki sposób, by umożliwiała podpisanie umowy elektronicznie w każdej, nawet najbardziej niestandardowej sytuacji. Umownik nadaje się świetnie nie tylko do automatyzacji procesów zawierania umów, masowych wysyłek, ale również w sytuacjach pilnych, które wymagają podpisu kwalifikowanego - dodaje.

Ostatnim punktem aktualizacji jest udostępnienie aplikacji w trzech nowych wersjach językowych. - Tłumaczenia przygotowaliśmy w ścisłej współpracy z jednym z naszych klientów – agencją pracy, która zatrudnia obywateli Ukrainy i Rosji - mówi Dobromiła Dąbrowska, product manager, odpowiedzialna za rozwój funkcjonalny Umownika. - Interfejs został w całości przetłumaczony na język angielski, ukraiński i rosyjski, dzięki czemu brak znajomości języka polskiego u cudzoziemców nie jest już żadnym problemem.

Czytaj również: Wyrok sądu w trzy tygodnie? W Polsce to już się dzieje

- Dbamy o zachowanie zgodności aplikacji z prawem polskim i europejskim. Nasi kontrahenci mogą bez obaw podpisywać umowy z obywatelami i firmami z Unii Europejskiej, w wielu przypadkach również ze Stanów Zjednoczonych i Chin - dodaje Dąbrowska.

Popularność platformy rośnie. Aplikacja Umownik znakomicie wpisała się w czas zwiększonego zapotrzebowania na usługi online w warunkach pandemii COVID-19. Cyfryzacja w 2020 roku znacząco przyspieszyła i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał osłabnąć w 2021 roku. Z Umownika skorzystało do tej pory ponad 5.000 użytkowników oraz 600 przedsiębiorców. Spółka chwali się również ciekawym portfolio dużych klientów i partnerów biznesowych: Santander Bank Polska (w ramach usługi eUmowy), Payhelp – lider miękkiej windykacji w Polsce oraz Ultima Ratio – wiodący elektroniczny sąd arbitrażowy.

Twórcy platformy szykują się do dalszej ekspansji i rozbudowywania portfolio swoich usług, tak aby w możliwie najbardziej kompleksowy sposób zapewniać obsługę negocjowania i zawierania umów online.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021