Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Igor Chalupec zarządzi funduszami

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 14-04-2008 05:30

Były wiceprezes ING Nationale-Nederlanden stanął na czele nowego TFI. Do współpracy zaprosił byłych menedżerów z Orlenu.

Igor Chalupec, były - wiceprezes banku Pekao, wiceminister finansów i prezes PKN Orlen - nie zamierza spocząć na laurach - pisze "Puls Biznesu". Po udanym uczestnictwie w transakcji typu private equity - sprzedaży udziałów firmy logistycznej CTL funduszowi Bridgepoint - coraz bardziej zacieśnia swoje związki ze światem finansów.

W ubiegłym tygodniu spółka Icentis, której jest obecnie współwłaścicielem, podpisała umowę dotyczącą zarządzania aktywami na zlecenie firmy Omega Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Spółka należąca do grona prawników, audytorów i doradców podatkowych 9 kwietnia złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o licencję wraz ze statutami tworzonych funduszy.

- Będziemy tworzyć fundusze zamknięte aktywów niepublicznych, a w przyszłości ewentualnie fundusze nieruchomości. Także zamknięte - mówi Jerzy Stremlau, prezes Omega TFI, wcześniej m.in. były wiceprezes PTE ING Nationale-Nederlanden i członek zarządu TUnŻ ING NN. Obecnie zasiada w ich radach nadzorczych.

Fundusze mają być kierowane do dużych inwestorów, głównie instytucjonalnych. Omega TFI chce inwestować w duże i średnie spółki niepubliczne (fundusz typu private equity), działające w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Na razie do KNF wpłynął wniosek o założenie dwóch funduszy. Jerzy Stremlau informuje, że w przypadku pierwszego mowa jest o zdobyciu aktywów nie mniejszych niż 300 mln EUR. W przypadku drugiego - w grę wchodzi nie mniej niż 200 mln zł.

- Oboma będzie zarządzał Icentis. Niewykluczone, że powierzymy mu także kolejne fundusze, gdy je utworzymy. Choć wyłączności oczywiście nie ma - podkreśla prezes.

Jego zdaniem, taka polityka jest bardziej efektywna niż zatrudnianie specjalistów bezpośrednio w Omega TFI.

Dlaczego wybór padł na Icentis, spółkę, której udziałowcami poza Igorem Chalupcem są jego współpracownicy z byłego zarządu Orlenu - Paweł Szymański i Jan Maciejewicz?

- Bo to menedżerowie bardzo doświadczeni w branży finansowej, umiejący zarządzać dużymi projektami i przedsiębiorstwami - wylicza Jerzy Stremlau.

O korzyściach płynących ze współpracy chętnie mówią także w Icentisie.

- Dla nas jest to bardzo atrakcyjny biznes. Szczególnie, że jesteśmy odciążeni od typowych zadań towarzystw funduszy, czyli ich tworzenia i obsługi. Ponadto nie mamy umowy na wyłączność, co oznacza, że mamy wolne ręce przy wchodzeniu w inne projekty - mówi Igor Chalupec.

Omega będzie kolejnym prywatnym TFI w Polsce. Na 35 firm, które mają zgodę na działalność, aż 11 jest kontrolowanych przez osoby prywatne. Pozostałe - przez grupy ubezpieczeniowo-finansowe. Kilka kolejnych prywatnych TFI czeka na zgodę nadzorcy. Liczba może imponować, ale znaczenie prywatnych towarzystw jest marginalne. Łącznie zarządzają aktywami poniżej 5 mld zł, podczas gdy cały rynek jest wart ponad 108 mld zł. Większość prywatnych TFI koncentruje się na niszowych funduszach adresowanych do pojedynczych inwestorów. Nieliczne, jak Opera, Investors i Quercus, walczą o klientów detalicznych, choć także w tym przypadku o tych z grubszymi portfelami. Omega nie będzie też jedynym TFI, które zamierza łowić wśród spółek niepublicznych. Podobny plan mają: AKJ, Hexagon, MCI czy czekające na licencję: BBI i Societe Generale.

Igor Chalupec urodził się w 1966 r. Ukończył ekonomię w SGPiS (obecnie SGH) i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1991 r. zdobył licencję maklera. W latach 1991-95 był dyrektorem w Centralnym Biurze Maklerskim Pekao. W latach 1995-2000 zasiadał w zarządzie banku Pekao i był odpowiedzialny m.in. za bankowość inwestycyjną i zarządzanie aktywami. Brał udział w przygotowywaniu procesu konsolidacji i prywatyzacji Pekao. W 2003 r. został podsekretarzem w Ministerstwie Finansów i generalnym inspektorem informacji finansowej. Od października 2004 r. do stycznia 2007 r. był prezesem PKN Orlen, gdzie wsławił się finalizacją przejęcia litewskiej rafinerii Możejki.

Spokrewniony z międzynarodową gwiazdą kina niemego Apolonią Chałupiec, znaną jako Pola Negri.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021