Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Nowy rekord cen ropy

Autor: DM IDMSA
Dodano: 15-04-2008 11:46

Sprzedaż NZD,
Korekta cen miedzi

Informacje o przerwaniu dostaw z dwóch portów Zatoki Meksykańskiej oraz o wycieku w rurociągu spowodowały, że rynek osiągnął wczoraj nowy rekord cen. Niezależnie od perspektyw ekonomicznych w USA, trend wzrostowy jest cały czas bardzo silny, co nakręca inflację. Wzrost cen przełoży się prędzej czy później na pozostałe towary i surowce, w szczególności na towary rolne.

Cena ropy stanowi kluczowy czynnik w kosztach upraw - chodzi nie tylko o paliwa, ale także o nawozy, które są wytwarzane z tego surowca. Tymczasem brazylijski gigant naftowy, Petrobras, poinformował o odkryciu gigantycznych podmorskich pól naftowych w pobliżu brazylijskich wybrzeży Atlantyku. Nowoodkryte złoże potraja znane zasoby ropy w Brazylii. Ta wiadomość nie znalazła jeszcze należnego odbicia w cenach.

W wyniku rekordu cen ropy zareagowały także najbardziej skorelowane złoto i srebro. Pomógł w tym fakt powolnego osłabiania się USD do euro - para walutowa EURUSD wyraźnie dąży do testu poziomu 1.60. Dotychczas trzykrotnie sprzedaż w rejonie 1.59 okazywała się zbyt silna.

Dane o inflacji CPI w Nowej Zelandii były nieco wyższe od oczekiwań rynkowych (3.5%), nie wywarło to jednak wrażenia na rynku i po danych inwestorzy zaczęli ponownie sprzedawać NZD. Najwyraźniej rynek zupełnie nie liczy się już z możliwością podwyżki oprocentowania.

Ceny miedzi uległy pewnej korekcie. Niedawno rynek przetestował rekordowy poziom 404 USD, jednak przy tym poziomie sprzedaż okazała się zbyt silna. Cena miedzi rosła w ostatnich miesiącach w wyniku spadających zapasów, przede wszystkim w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME).

Warunki ekonomiczne w USA przemawiają przeciwko wzrostom - liczba budowanych domów spadła do 1 mln (najniższy poziom od 16 lat), tymczasem nie wygląda na to by zwalniały Chiny. Rynek oczekuje, że chiński wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł ponad 10%.
Indeks Baltic Dry, będący wskaźnikiem wyprzedzającym światową koniunkturę, oscyluje wokół poziomu 8000 pkt.

NZDUSD
(Nowa Zelandia / USA)
Spadek nabiera tempa. Przełamanie ostatniego dołka może oznaczać większy ruch w dół.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021