Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Zajdel-Kurowska: Inflacja zacznie spadać w II poł. roku

Autor: PAP
Dodano: 15-04-2008 16:49

Wskaźnik inflacji w marcu (4,1 proc. r./r.) okazał się zgodny z prognozami resortu finansów, choć wzrost cen poszczególnych kategorii był nieco inny niż szacował resort, wynika z wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej.

Jej zdaniem, główne różnice odnotowano w kategorii odzież i obuwie oraz transport. Wiceminister podtrzymała też oczekiwania resortu, według których inflacja zacznie spadać w II połowie tego roku.

- Marcowe dane nie mają istotnego wpływu na rewizję ścieżki inflacyjnej Ministerstwa Finansów. Podtrzymujemy również stanowisko, że w II połowie roku inflacja powinna ulec wyhamowaniu, głównie za sprawą silnego efektu bazowego - napisała Zajdel-Kurowska w komentarzu do danych.

Wiceminister dodała, że w krótkim okresie wskaźnik inflacji będzie ulegał wahaniom w górę i dół, co wynika z rozkładu zmian cen regulowanych.

- Według naszych szacunków, wzrost cen gazu spowoduje wzrost wskaźnika CPI łącznie o około 0,2-0,3 pkt proc. Wpływ ten rozłoży się na dwa miesiące (kwiecień i maj), przy czym w kwietniu będzie stosunkowo niewielki. Warto jednak zaznaczyć , że zatwierdzona skala podwyżki gazu nie odbiega znacząco od wcześniejszych założeń resortu finansów - podsumowała Zajdel-Kurowska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja marcu wyniosła 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wyniosła 4,1 proc. W lutym inflacja roczna wyniosła 4,2 proc. r./r.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 11 ekonomistów wynikało, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w tym miesiącu o 4,1-4,3 proc., przy średniej na poziomie 4,18 proc. Natomiast resort finansów szacuje marcowy poziom wskaźnika CPI na 4,1 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021