Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Małe i średnie firmy na chmurze zyskują szczególnie dużo

Autor: Paweł Szygulski
Dodano: 05-07-2021 14:00

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w szczególnie dużym stopniu skorzystać na zastosowaniu chmury obliczeniowej i stanową zarazem najbardziej interesującą grupę klientów na jej rynku - wynika z rozmowy WNP.PL z Włodzimierzem Miśtą, który w firmie S&T zajmuje stanowisko Infor Segment Director. Podkreśla jednak przy tym, że szerokie uwolnienie potencjału sektora MŚP nie będzie możliwe bez dużego procesu edukacyjnego.

Włodzimierz Miśta zwraca uwagę, że często chmura obliczeniowa jest rozpatrywana w zbyt wąskim zakresie, który obejmuje jej warstwę techniczną. Tymczasem to z zastosowania warstwy aplikacyjnej biznes może dziś odnosić najwięcej korzyści.

- Pojęcie chmury jest często sprowadzane do warstwy technicznej, sprzętowej, a tak naprawdę chmura ewoluowała przez lata i pojawiają się pojęcia chmura 1.0, 2.0, 3.0. To była ewolucja właśnie od infrastruktury sprzętowej, wirtualizacji, przeniesienia tej warstwy technicznej do przetwarzania rozproszonego, później uzupełnionego o warstwę systemu operacyjnego, bazy danych. Pojawiają się w końcu pojęcia typu „platforma jako usługa” (PaaS) - zwraca uwagę Włodzimierz Miśta.

- Bardzo ważnym aspektem jest wykorzystanie i rozumienie chmury jako pewnej usługi czy serwisu, aplikacji udostępnianej z wykorzystaniem takiej platformy chmurowej. Wtedy bardzo dużo możemy zyskać wykorzystując również wszystkie te elementy, które nam udostępnia takie środowisko osadzone w przestrzeni chmurowej - dodaje.


Jego zdaniem największy potencjał dla zastosowań chmurowych tkwi obecnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś często nie wykorzystują one jeszcze w większym zakresie chmury, ale to powinno szybko się zmieniać, choć nieodzowna będzie przy tym odpowiednia edukacja.

- Potencjał ulokowany jest głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Tam najszybciej, najbardziej efektywnie można uzyskać z perspektywy klienta, z perspektywy przedsiębiorcy wartość dodaną. To wymaga jednak dużego procesu edukacyjnego - ocenia przedstawiciel firmy S&T, która jest jednym z największych integratorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

W opinii Włodzimierza Miśty pomocne może być tu korzystanie z usług firm doradczych, które pomogą firmom odpowiedzieć na wiele pytań i wątpliwości.

Zwraca też uwagę na fakt, że sięgniecie po narzędziach chmurowe daje oszczędność czasu i pomaga zmniejszyć ryzyko inwestowania w rozwiązania, które z czasem mogą okazać się nieefektywne.

- Średnio takie procesy samego wyboru rozwiązania firmom zajmują od pół roku do roku, a to się wszystko tak w dzisiejszych czasach zmienia. Jeżeli wybieramy system klasy ERP przez pół roku lub rok, później przez kolejne pół roku czy rok go wdrażamy i bazujemy na założeniach, które zdefiniowaliśmy w zapytaniu ofertowym, to po dwóch latach często może być to już trochę odstające od rzeczywistości - twierdzi Włodzimierz Miśta.

- Na pewno więc bym zachęcał do uwzględniania tego, że wdrożenia systemów informatycznych, w szczególności systemów ERP w modelu chmurowym, są zdecydowanie szybsze, przynoszą wartość, one się nie dezaktualizują tak szybko, pozwalają skorzystać z tego, co jest najlepsze i najnowsze w sposób bardzo efektywny - zaznacza ekspert z firmy S&T w Polsce.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021