Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Stopy procentowe znów wzrosną

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 16-04-2008 06:33

Wciąż szybko rosną płace, średnia w marcu to ponad 3,1 tys. zł. Wolniej, ale tylko chwilowo, rosną ceny. Już w sierpniu inflacja może dojść do 5 proc.

GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług były w marcu o 4,1 proc., a przeciętne płace w przedsiębiorstwach o 10,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Ekonomiści są zgodni, takie dane wróżą kolejną podwyżkę stóp procentowych i to już w kwietniu - napisała "Rzeczpospolita".

Właśnie takiego poziomu inflacji oczekiwało Ministerstwo Finansów. Niewielki spadek rocznej inflacji w porównaniu z poprzednim miesiącem ekonomiści tłumaczą odsunięciem w czasie zapowiadanych podwyżek cen gazu i energii. Ale w porównaniu z lutym ceny żywności wzrosły o 0,4 proc., a odzież i obuwie - o 1 proc.

Wśród innych cen mających największy wpływ na inflację najbardziej zdrożał transport o 0,8 proc., usługi zdrowotne - 0,4 proc. oraz ceny użytkowania mieszkań - 0,3 proc. Wzrost cen energii jednak nastąpi, co będzie miało wpływ na wzrost inflacji w kolejnych miesiącach. Ekonomiści prognozują jej skok do 5 proc. w sierpniu. - Moim zdaniem to bardzo prawdopodobne, osobiście spodziewam się największego wzrostu inflacji latem, w lipcu i sierpniu - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Mając to na uwadze, Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze chcieć zacieśnić politykę pieniężną. Zdaniem ekonomisty BPH Ryszarda Petru podwyżka stóp nastąpi już w kwietniu. - Szczególnie znaczny wzrost pensji będzie mocnym argumentem dla tych członków RPP, którzy oczekiwali spowolnienia dynamiki płac - mówi "Rz" Ryszard Petru. Ekonomista dodaje, że dodatkowym argumentem jest fakt, iż inflacja rośnie nie tylko z powodu podwyżek ceny żywności i energii. - Mam nadzieję jednak, że kwietniowa zwyżka stóp do 6 proc. będzie ostatnią - mówi Petru. - Myślę, że rada wstrzyma się z dalszymi działaniami i będzie obserwowała rozwój wydarzeń przez kolejnych kilka miesięcy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021