Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ireneusz Chojnacki z WNP.PL dziennikarzem roku

Autor: Piotr Stefaniak
Dodano: 29-06-2021 20:41

Nasz redakcyjny kolega Ireneusz Chojnacki został wyróżniony tytułem Dziennikarza Roku w konkursie Platynowe Megawaty organizowanym przez Towarową Giełdę Energii. To już drugie takie wyróżnienie.

W tegorocznej edycji konkursu Platynowe Megawaty aż dwie nagrody trafiły na ręce dziennikarza WNP.PL, w tym ta najważniejsza - tytułu Dziennikarza Roku. 

Ireneusz Chojnacki został nagrodzony tym prestiżowym wyróżnieniem podczas wtorkowej gali. To już drugie takie wyróżnienie naszego redakcyjnego kolegi. Ireneusz Chojnacki zdobył już raz tytuł Dziennikarza Roku w pierwszej edycji konkursu Platynowe Megawaty w 2014 roku.

Kapituła Konkursu, w którym w finałowej fazie oceniano w sumie 72 prace 26 dziennikarzy, doceniła również tekst dziennikarza WNP.PL pt: Ograniczanie produkcji wiatraków na polecenie operatora? Jak nic innego nie pomoże…

- Rynek energetyczny jest bardzo skomplikowany. Pojawiają się na nim nieustannie nowe regulacje oraz coraz większe wyzwania. Zatem edukacja i objaśnianie tych zjawisk jest niezwykle istotne - mówił podczas uroczystej gali Piotr Zawistowski, prezes TGE, organizatora konkursu.

- Jest to bardzo specjalistyczna wiedza, przekazywana przeciętnym obywatelom - podkreślał Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska. Wiceminister docenił zaangażowanie dziennikarzy w tą trudną misję. - Tematyka podejmowana przez nich oddaje trendy i zmiany zachodzące na rynku- dodał.

Konkurs „Platynowe Megawaty” stawia sobie za popularyzację obiektywnego, wysoce merytorycznego dziennikarstwa zgodnego z zasadami etyki, rozwijanie debaty publicznej oraz edukację mediów poprzez organizację warsztatów. Plebiscyt jest skierowany do dziennikarzy z całej Polski, którzy w swojej codziennej pracy skupiają się na tematach z zakresu energetyki, gazownictwa oraz odnawialnych źródeł energii.

Laureatami 7. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” zostali także:

Magdalena Graniszewska – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w roku 2020” za artykuł „Rozwód z węglem rozpalił hossę” („Puls Biznesu”),
Tomasz Furman – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku gazu
w roku 2020” za artykuł „Giełdowe spółki chcą dalszej liberalizacji rynku gazu” („Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet”),
Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski – wyróżnienie w kategorii „Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w roku 2020” za podcast „Tajemnice Jamału” (BiznesAlert.pl),
Bartłomiej Sawicki – wyróżnienie specjalne kapituły konkursu za wnikliwość w pracy dziennikarskiej i przybliżanie praktycznych aspektów energetyki prosumenckiej (BiznesAlert.pl).

Jak informuje jego organizator TGE, każda kolejna edycja Konkursu cieszy się dużym zainteresowaniem mediów oraz przedstawicieli szeroko pojętej branży energetycznej. W ciągu sześciu edycji do „Platynowych Megawatów” zgłoszono aż 265 publikacji, w tym materiały prasowe, internetowe i audiowizualne. Nagrody trafiły w ręce 21 dziennikarzy.

– Sektor energetyczny ulega przemianom. Zmienia się struktura rynku, ewoluują technologie wytwarzania energii oraz strategie biznesowe uczestników rynku. Dzieje się to za sprawą wymogów regulacyjnych, którym nie tylko państwo, ale i cała branża musi sprostać. Dobrym przykładem są odnawialne źródła energii, których znaczenie jest coraz większe, a możliwości rozwoju bardzo duże. Następuje „zielony zwrot”, co nie umknęło naszym dziennikarzom – mówił przy okazji ogłaszania kolejnej edycji konkursu - Piotr Zawistowski, prezes TGE.

- Liczba powstających materiałów, zarówno w formie artykułów, jak i raportów, jest dowodem na to, że temat jest kluczowy dla polskiej gospodarki i warto podejmować dyskusję w mediach. Z tego też powodu w ubiegłym roku Kapituła Konkursu wprowadziła nową kategorię: „Najlepsza publikacja na temat OZE. Mam nadzieję, że rok 2021 wskaże nam nowe kierunki rozwoju w tym obszarze, co znajdzie odzwierciedlenie w publikowanych treściach – dodał.

Przy wyborze laureatów brane są pod uwagę m.in. wartość informacyjna materiału, jego poprawność merytoryczna, forma i jasność wypowiedzi, a także walory publicystyczno-edukacyjne. Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele patronów, partnerów oraz organizatora.
Co roku Konkurs wspiera prestiżowe grono partnerów oraz patronów. W tegorocznej edycji wśród partnerów znaleźli się: Tauron Polska Energia, (Partner strategiczny), Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System, PGE Polska Grupa Energetyczna, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Respect Energy

Patronat honorowy nad Konkursem objęli Minister Aktywów Państwowych, Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

- Dla ministerstwa współpraca z dziennikarzami jest bardzo ważna. To przecież z mediów społeczeństwo dowiaduje się o podejmowanych przez nas działaniach. Dlatego merytoryczna wiedza, rzetelność i warsztat dziennikarski są tu niezwykle istotne, a „Platynowe Megawaty” to doskonała okazja, by je promować – podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021