Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

DZIEŃ NA GPW: WIG-Banki spadł 5,4 proc. - najgorsza sesja dla branży od października

Autor: PAP
Dodano: 30-06-2021 19:17

Środowa sesja giełdowa stała pod znakiem mocnej przeceny akcji banków - sektorowy indeks stracił 5,4 proc., notując najgorszy wynik od października zeszłego roku. WIG20 spadł 1,76 proc. i był to największy spadek indeksu od połowy marca. W ocenie dyrektora departamentu analiz DM BPS, Tomasza Czarneckiego, WIG20 wyznaczył już szczyt trendu wzrostowego i w wakacje będzie się zachowywał słabiej.

"Moje wrażenia po tej sesji są takie, że generalnie spodziewam się słabszego okresu wakacyjnego na WIG20. Spółki o największej kapitalizacji chyba już wyznaczyły swój szczyt trendu wzrostowego i szanse na dalsze wzrosty są raczej mizerne. Potwierdzeniem tej tezy mogą być mocne spadki na bankach - gdy ten sektor idzie w dół, trudno jest liczyć na wzrosty całego rynku" - powiedział PAP Biznes Tomasz Czarnecki.

GPW pociągnęły w dół notowania sektora bankowego, który miał największy wpływ na straty WIG, WIG20 i mWIG40. Indeks WIG-Banki, w zeszłym tygodniu notowany na najwyższym poziomie od października 2019 roku, stracił w środę 5,4 proc. Liderem spadków były akcje BNP Paribas BP, przecenione o 6,9 proc. do poziomu 64 zł. Kurs Millennium zniżkował o 6,4 proc. do 4,66 zł, a ponad 5 proc. spadły kursy Pekao (93 zł na zamknięciu), Santander BP (254,4 zł), PKO BP (37,83 zł) oraz Aliora (33,33 zł).

"Sektor bankowy jest już powyżej poziomów sprzed wybuchu pandemii, a od minimów z marca 2020 r. wiele spółek wzrosło po 100 proc. Jest zatem z czego schodzić. Środowe dane o inflacji potwierdzają, że nie ma co liczyć na szybkie podwyżki stóp procentowych, co jeszcze mocniej skłoniło inwestorów do realizacji zysków" - dodał.

Według Łukasza Jańczaka z Ipopema Securities, trudno jest wskazać konkretną przyczynę, która zachęciła inwestorów do gwałtownej wyprzedaży akcji banków.

"To mógł być splot kilku czynników: niższego od oczekiwań odczytu inflacji w czerwcu, słabego zachowania sektora bankowego także na innych rynkach europejskich, czy może zamykania pozycji przez inwestorów w związku z końcem kwartału i półrocza" - powiedział PAP Biznes analityk sektora bankowego.

Jańczak dodał, że krajowy rynek ma na tyle niewielką płynność, że wystarczył jeden większy inwestor zamykający pozycję, żeby doprowadzić do znacznych spadków notowań.

Spadki w sektorze bankowym mogły mieć charakter realizacji zysków przed zamknięciem okresu rozliczeniowego. Od początku roku branża zyskała niemal 40 proc. i jest to ponad 2 razy lepszy wynik od indeksu WIG.

Tomasz Czarnecki spodziewa się, że w nadchodzących wakacyjnych tygodniach WIG20 może zniżkować w kierunku 2.000 pkt. Ocenił, że na tym poziomie może pojawić się spekulacyjny popyt, jednak w bardziej pesymistycznym wariancie spadki mogą potrwać do jesieni.

Pod wpływem przewagi sprzedających przebiegała niemal cała środowa sesja. Po trwających godzinę po otwarciu wahaniach, w trakcie których WIG20 najpierw kilkanaście punktów stracił, a później straty te z nawiązką odrobił (sesyjne maksimum indeks ustanowił ok. godz. 10.00 na poziomie 2.264,36 pkt.), indeks największych spółek pogrążył się w trendzie spadkowym. Przecenę udało się wyhamować ok. 15.30, ale po trwającej godzinę konsolidacji indeks powrócił do spadków, kończąc sesję na poziomie dziennego minimum.

Czytaj też: Rekordzista wśród dłużników ma 151 wierzycieli

Podobnie jak we wtorek, krajowe indeksy były jednymi z najsłabszych w Europie. W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX zniżkował o 0,7 proc. W USA S&P 500 zwyżkował o 0,1 proc., a technologiczny Nasdaq Composite znajdował się w pobliżu poprzedniego zamknięcia.

Obroty na rynku akcji wyniosły w środę niemal 1,6 mld zł, z czego 1,23 mld zł przypadło na akcje z WIG20. Granicę 100 mln zł obrotów przekroczyły cztery spółki: PKO BP (181 mln zł), Pekao (180 mln zł), Allegro (154 mln zł) oraz PZU (130 mln zł).

Notowania PZU poddały się bessie w sektorze finansowym, tracąc 3,6 proc. do 36,7 zł.

Po "zielonej" stronie rynku wyróżnił się Mercator, zwyżkując o 4,5 proc. do 261,8 zł. To najwyższe zamknięcie sesji od dwóch miesięcy. Mercator jest w tym roku najsłabszą spółką z WIG20 (-38 proc.).

Wśród 15 indeksów branżowych, mocnych spadków doświadczyły także WIG-Energia, WIG-Leki i WIG-Games. Każdy z indeksów stracił ponad 2 proc. Sesję na plusie zakończyły jedynie 4 wskaźniki, z których wzrostem o 1 proc. wyróżnił się WIG-Górnictwo. Przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost notowań KGHM o 1,1 proc.

W ocenie Tomasza Czarneckiego, w okresie słabości WIG20, lepiej może zachowywać się indeks małych spółek m.in. ze względu na obecność na rynku dużej liczby inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym. Jednak w środę także w tej grupie spółek przeważały spadki.

"Mocno zniżkowały AmRest i Enter Air. Wariant Delta koronawirusa może tu odgrywać sporą rolę. Zapowiedź Angeli Merkel o zakazie wpuszczania brytyjskich turystów do Europy może negatywnie odbić się na ich wynikach. AmRest dużą część swojego biznesu ma w Hiszpanii, która jest ulubionym kierunkiem wakacyjnym Brytyjczyków" - powiedział Czarnecki.

Amrest zanotował przecenę o 6,7 proc., największą wśród firm z mWIG40. Na zakończenie sesji akcje kosztowały 25,86 zł i było to najniższe zamknięcie w tym roku.

Czytaj też: Na warszawskiej giełdzie najmniej spółek od ośmiu lat

Po gwałtownym wzroście w poniedziałek (+12,9 proc.), drugą sesję z rzędu zniżkowały akcje Ten Square Games. Tym razem o 3,9 proc. do 493 zł.

Liderami obrotów w mWIG40 były banki: mBank (37 mln zł), Alior (22 mln zł) i Millennium (16 mln zł).

Enter Air był z kolei liderem spadków w sWIG80 - akcje zostały przecenione o 7,3 proc. do poziomu 37 zł, ale obroty nie przekroczyły z 1 mln zł.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem w sWIG80 cieszył się Erbud. Obroty akcjami wyniosły 10,7 mln zł, a kurs wzrósł o 4,7 proc. do 88,6 zł, najwyższego poziomu od ponad 13 lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021