Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Transition Technologies stawia na rozwój robotów współpracujących

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 14-07-2021 06:01

Z roku na rok udział robotów współpracujących na rynku będzie znacząco rósł, to niezmiernie atrakcyjny biznesowo obszar. Obserwując to i mając nieustanny rozwój wpisany w DNA naszej firmy, nawiązaliśmy współpracę z firmą Doosan Robotics - mówi WNP.PL Zbigniew Strzelecki, kierownik działu Robotyki w Transition Technologies- Control Solutions.

- Jako Transition Technologies-Control Solutions jesteśmy jedną ze spółek grupy Transition Technologies i od blisko 30 lat zajmujemy się automatyzacją procesów przede wszystkim w energetyce oraz sektorze nafty i gazu. Bazując na mocnej pozycji rynkowej i zapleczu kompetencyjni inżynierskich, nasz zarząd podjął decyzję o zaangażowaniu się w nowe kierunki rozwoju takie jak m.in. budowa maszyn i automatyzacja procesów produkcyjnych ze szczególnych naciskiem na wykorzystanie potencjału robotów - mówi WNP.PL Zbigniew Strzelecki, kierownik działu Robotyki w Transition Technologies- Control Solutions.

Obecnie robotyka jest jednym z obszarów, któremu spółka poświęca najwięcej swojej uwagi.

- Stworzyliśmy nowy zespół, procesy i struktury. Nieustannie się rozwijamy wykorzystując zdobyte doświadczenia w duchu ciągłego doskonalenia i nowoczesnych narzędzi Lean. Udało nam się już podwoić skład zespołu. Mamy nadzieję, że do końca 2021 r. potroimy liczbę naszych pracowników - dodaje Zbigniew Strzelecki.

Pandemia sprzyja automatyzacji

Jak mówi, kierunek rozwoju Transition Technologies- Control Solutions dobrze wpisuje się w obecną sytuację pandemiczną na świecie, gdzie gospodarki wielu krajów odradzają się po kryzysie i pojawiają się problemy w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

- Daje to nam świetne perspektywy biznesowe, ponieważ zainteresowanie automatyzacją procesów produkcyjnych wyraźnie rośnie. W to wpisuje się mocno idea robotów współpracujących - przekonuje Zbigniew Strzelecki.

Zwraca uwagę, że roboty dla uproszczenia można podzielić na dwie grupy: pierwsza z nich to typowe roboty przemysłowe, które są wykorzystywane np. na liniach produkujących samochody.
Jest też druga grupa robotów, ostatnio niezwykle dynamicznie się rozwijająca. To roboty współpracujące, które umożliwiają bezpośrednią współpracę z człowiekiem.

Robot i człowiek

- Człowiek może dosłownie ramię w ramię pracować z robotem, to robot kolaboratywny, inaczej cobot. Coboty mogą zostać wdrożone bez potrzeby stosowania dużej ilości zabezpieczeń, jednak tutaj wiele zależy od indywidualnej oceny ryzyka dla danego zagadnienia. Ideą jest, że taki robot jest w stanie pracować bezpośrednio z człowiekiem - tłumaczy Zbigniew Strzelecki.

- Zrealizowaliśmy już kilka wdrożeń stanowisk wyposażonych w coboty, dzięki czemu zdobyliśmy doświadczenia. Stwierdziliśmy, że jest miejsce na rynku żeby pojawić się z nowym produktem cechującym się niezawodnością, wygodą obsługi i jakością przy zachowaniu dobrego stosunku do ceny. Po analizie rynku producentów cobotów faworytem okazał się Doosan Robotics, który do tej pory był niemal nieobecny na polskim rynku. Polska wpisywała się w ich strategię związaną z ekspansją na Europę środkową i wschodnią. Po blisko pół roku intensywnych negocjacji i akceptacji przez stronę Koreańską naszego biznesplanu, w maju tego roku sfinalizowaliśmy umowę o współpracy. Dzięki niej zostaliśmy autoryzowanym przedstawicielem Doosan Robotics na terenie Polski i możemy oferować naszymi klientom szereg świetnych produktów - informuje Zbigniew Strzelecki.

Duże zainteresowanie rynku

Od tego momentu spółka poszukuje kanałów dystrybucji, aktywnie działa na rynku i lokuje roboty w projektach związanych z budową maszyn i automatyzacją procesów.

Równolegle do tego rozwija również sprzedaż bezpośrednią

- Chcemy zainteresować firmy integratorskie zajmujące się budową maszyn oraz automatyzacją, które do zastosowania w swoich rozwiązaniach będą wykorzystywać roboty Doosan Robotics. Naszymi potencjalnymi klientami są także klienci końcowi - dodaje Zbigniew Strzelecki.

Podkreśla, że koncepcja cobotyki zakłada, że są to roboty stosunkowo łatwo programowalne Odpowiednio przeszkolony personel powinien bez problemu poradzić sobie zadaniem dlatego niejednokrotnie zdarzają się firmy, które kupują roboty i wdrażają je samodzielnie.

Showroom

W drugiej połowie 2021 r. we Wrocławiu zaplanowano uruchomienie showroomu , gdzie będą organizowane szkolenia i prezentacje dla klientów Transition Technologies- Control Solutions zainteresowanych robotami Doosan Robotics.

- Co ważne, będziemy organizowali szkolenia i demonstracje zgodnie z indywidualnym oczekiwaniem klientów. Będziemy oferować proces proof of concept w ramach którego będziemy sprawdzać, czy dany pomysł jest odpowiedni, czy ten robot może znaleźć zastosowanie w tej aplikacji. Zyskamy miejsce spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń z klientem - zapewnia Zbigniew Strzelecki.

Podkreśla, że oferowane roboty mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu branżach. Transition Technologies- Control Solutions już rozmawia o wykorzystaniu robotów m.in. przetwórstwie metali, pakowaniu, przepływie materiału czy w firmach z branży motoryzacyjnej oraz firmach z sektora medycznego i branży FMCG.

Czytaj także: Korea Południowa oferuje Polsce reaktor jądrowy AP 1400

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021