Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Advent International poluje na polskie spółki

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 18-04-2008 08:22

Prawie 3,5 mld zł wyda fundusz private equity na zakup spółek w naszym regionie.

Około 15 inwestycji w spółki z Europy Środkowo-Wschodniej o wartości 30-100 mln EUR każda szykuje Advent International, jedna z większych firm private equity na świecie.
Udało mu się zebrać 1 mld EUR (3,4 mld zł) do czwartego funduszu inwestującego w naszym regionie. W ramach trzech poprzednich funduszy zainwestował w 35 spółek, m.in. w Euronet, Star Foods, Radio Zet, Bolix i Ultimo - informuje "Puls Biznesu".

- Większość zainwestujemy w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i Turcji. Z kilkoma polskimi firmami prowadzimy już rozmowy. Najbardziej interesujące nas sektory to: ochrona zdrowia, handel detaliczny, przemysł, telekomunikacja oraz usługi dla biznesu - mówi w dzienniku Monika Morali-Efinowicz, szefowa Advent International w Polsce.

Fundusz sceptycznie podchodzi do kupowania spółek od skarbu państwa i przejmowania firm giełdowych. - Mamy dobre doświadczenia z prywatyzacją w Rumunii, ale zdecydowana większość transakcji przeprowadzona będzie na rynku prywatnym - dodaje w "PB" Monika Morali-Efinowicz.

Cechą charakterystyczną Adventu jest ekspansja zagraniczna kupionych firm. - Polskie spółki mają ambicje i plany, ale często potrzebują turbodoładowania do ekspansji zagranicznej. Mając biura w Kijowie, Pradze i Bukareszcie możemy im w tym pomóc - podsumowuje Monika Morali-Efinowicz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021