Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Jerzy Buzek: tereny pogórnicze mogą gospodarczo rozkwitnąć

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 09-07-2021 17:19

Wielkimi krokami zbliża się 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r. Jednym z istotnych poruszanych tematów będzie ten dotyczący szeroko rozumianej transformacji energetycznej. - Ze względu na nasze, własne wewnętrzne warunki potrzebna jest ta transformacja energetyczna. Widzę ogromną szansę, bowiem węgiel kamienny nam się kończy, zwłaszcza w regionie województwa śląskiego. I musimy go czymś zastąpić, bo ten nasz własny jest coraz droższy, wydobywany z coraz niższych pokładów - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier RP, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Jerzego Buzka, te miejsca, gdzie dzisiaj mamy górnictwo węgla kamiennego czy brunatnego, mogą być w przyszłości miejscami kwitnącymi gospodarczo. Górnicy to bowiem dzisiaj wykształceni ludzie, którzy potrafią robić wiele innych rzeczy. Trzeba im dać szanse zatrudnienia w innych zawodach, przekwalifikować ich.

- A dodatkowo są jeszcze plany unijne, które wiążą się z podpisaniem przez Polskę całego pakietu związanego z ochroną klimatu, to było w Paryżu, a potem w Katowicach - COP 21 i COP 24 - zaznacza Jerzy Buzek. - Ta transformacja energetyczna jest absolutnie konieczna. Ale ja jestem dobrej myśli. Oczywiście potrzeba na to sporo pieniędzy. Między innymi mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony właśnie dla takiego regionu, jak województwo śląskie. Ale także dla Zagłębia Konińskiego czy Dolnego Śląska, w przyszłości także dla Turoszowa czy Zagłębia Lubelskiego. Najważniejsze w tym jest to, że my mamy dobre doświadczenia - podkreśla Jerzy Buzek.

I wskazuje na olbrzymie przekształcenia, jakie zaszły w regionie Śląska i Zagłębia.

- Przecież dwadzieścia parę lat temu mieliśmy tutaj siedemdziesiąt kopalń, mieliśmy pracujące huty. W międzyczasie z pracy w takim przemyśle ciężkim wyszło około 400 tysięcy osób - zaznacza Jerzy Buzek. - Razem z rodzinami to pewnie ze dwa miliony ludzi. A jednak poradziliśmy sobie. I w regionie Śląska bezrobocie było zawsze poniżej średniej krajowej. Czyli tworzyliśmy sporo miejsc pracy. Nie było łatwo, są bardzo zaniedbane miejsca w regionie śląskim i zagłębiowskim. Ale naprawiamy te szkody. I dlatego jestem dobrej myśli, bo dzisiaj mamy fundusze unijne. A 20 czy 25 lat temu nie mieliśmy pieniędzy unijnych. A zatem podejdźmy do tego optymistycznie - dodaje Jerzy Buzek.

Zwraca przy tym uwagę, że skala wyzwań rzeczywiście jest duża, jednak ta transformacja może zakończyć się sukcesem.

- Nie będzie łatwo, ale na pewno te miejsca, gdzie dzisiaj mamy górnictwo węgla kamiennego czy brunatnego, mogą być w przyszłości miejscami kwitnącymi gospodarczo - ocenia Jerzy Buzek. - Górnicy to dzisiaj wykształceni ludzie, którzy potrafią robić wiele rzeczy. Trzeba im dać szanse zatrudnienia w innych zawodach, przekwalifikować ich. Naprawdę może nam się to udać - podkreśla Jerzy Buzek.

Rozmawiamy również z Jerzym Buzkiem o planach budowy elektrowni atomowych w Polsce. A także między innymi o inwestycjach w fotowoltaikę oraz energię wiatrową.

Zobacz cały wywiad z Jerzym Buzkiem:

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021