Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Minister przed EEC 2021: nie ma wyboru, musimy inwestować w wodór

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 10-07-2021 18:00

Już niebawem 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września br. Jednym z ważnych omawianych problemów będzie ten dotyczący zmian, jakie czekają polską energetykę. W tym zakresie istotną rolę będzie miało rozwijanie technologii wodorowych. - Myślę, że nie mamy już wielkiego wyboru, my musimy inwestować w wodór! - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

- To jest wielka szansa dla energetyki, a przypomnę, że Polska jest piątym światowym producentem wodoru - zaznacza wiceminister Robert Tomanek. - Jest to tzw. wodór brudny, czy szary. Przed nami przejście na wodór zielony. A zatem myślę, że Polska Strategia Wodorowa, która powstaje w rządzie, nada impet tej technologii i Polska będzie mogła swój kapitał wodorowy wykorzystać dla obniżenia energochłonności - dodaje Robert Tomanek.

Zwraca przy tym uwagę, że temat tzw. brudnego wodoru jest wart zaangażowania.

- Ten wodór powstaje w procesach przemysłowych, na przykład przy produkcji koksu - wskazuje Robert Tomanek. - A zatem byłoby bez sensu odprowadzać go w powietrze, skoro może on służyć do obniżenia energochłonności. Do tego, żeby była energia pochodząca z wodoru. Poza tym wodór jest niezbędny w procesach przemysłowych w przemyśle chemicznym, na przykład nawozów sztucznych. A zatem inwestowanie w wodór jest bezdyskusyjne - podkreśla Robert Tomanek.

Zobacz cały wywiad z wiceministrem Robertem Tomankiem:

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022