Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA: Biały Dom potwierdził wizytę kanclerz Merkel w Waszyngtonie 15 lipca

Autor: PAP
Dodano: 09-07-2021 20:02

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w piątek, że 15 lipca prezydent Joe Biden będzie gościł kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Szefowa niemieckiego rządu będzie pierwszą europejską liderką przyjętą w Białym Domu przez nowego prezydenta USA.

Psaki potwierdziła w ten sposób datę wizyty Merkel, którą po raz pierwszy ogłoszono na początku czerwca. Merkel i Biden rozmawiali bezpośrednio już wcześniej podczas szczytu. Merkel będzie pierwszą szefową europejskiego państwa goszczoną przez Bidena. Będzie to także jej ostatnia wizyta w USA jako kanclerz.

Jednym z głównych spodziewanych tematów rozmów jest gazociąg Nord Stream 2. Rozmowy między Berlinem i Waszyngtonem w sprawie porozumienia dotyczącego projektu trwają od tygodni, lecz nie jest jasne, czy porozumienie zostanie ogłoszone podczas wizyty.

Psaki stwierdziła w piątek, że Biden nadal uważa gazociąg za "zły deal". Rozmowy dotyczą sposobu, w jaki Niemcy mogłyby zrekompensować negatywne skutki niemiecko-rosyjskiego projektu dla Europy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021