Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Kolejny rekord cen ropy

Autor: DM IDMSA
Dodano: 18-04-2008 11:30

Emocje na rynku ryżu,
Złoto w pobliżu 950 USD

Po raz kolejny ceny ropy naftowej ustanowiły rekord, został on jednak tym razem poprawiony o zaledwie kilkanaście centów. Z czasem jednak wyższe ceny paliw zaczną przekładać się na pozostałe towary i surowce oraz na gospodarkę.

Rynek miedzi po raz kolejny miał problemy z przełamaniem rekordowego poziomu 404 USD za kontrakt, w dalszym ciągu utrzymuje się jednak niski stan zapasów. W magazynach giełdy w Londynie ich stan to niewiele ponad 116 tys. ton, poziom poniżej 100 tys. jest uważany za alarmująco niski.
Rynek terminowy ryżu wszedł w etap podwyższonych emocji. Producenci drastycznie ograniczają eksport, nie chcąc doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu cen na własnym rynku. Kraje takie jak Wietnam, Indie, Egipt, Chiny czy Kambodża wprowadzają cła lub całkowite zakazy eksportu, znacznie zmniejszając podaż na światowym rynku. To budzi ogromny niepokój w Indonezji czy na Filipinach. Po raz pierwszy w historii cena osiągnęła poziom 1000 USD za tonę.

Tymczasem optymistyczne informacje napłynęły z Australii - tamtejsze zbiory pszenicy, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, mogą być najlepsze od 5 lat. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że światowe zapasy tego zboża są w tym roku najniższe od 40 lat i naprawdę bardzo wiele zależy od tegorocznych zbiorów. Ostatnie dwa lata w Australii były pod tym względem fatalne, ze względu na nawiedzające kraj susze.

Lepsze od oczekiwanych dane spowodowały w ostatnich dniach wzrost wartości kanadyjskiego dolara, dziś poznamy dane o sprzedaży hurtowej, które mogą być prognostykiem dla sprzedaży detalicznej.

Wzrost kursu euro stwarza dobre warunki dla rynku złota i srebra, chociaż to pierwsze ma pewne trudności z pokonaniem strefy oporu w pobliżu 950 USD. Powodem może być wrażenie lepszej sytuacji na giełdach akcji - inwestorzy myślą o lokowaniu środków właśnie tam. Jednak jeżeli indeksy spadną, metale szlachetne powinny wrócić do łask.

AUDUSD
(Australia / USA)
Przełamanie 9400 może oznaczać dalsze wzrosty

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021