Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ceny OC wzrosną w tym roku nawet o 20 proc?

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 21-04-2008 10:16

Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają coraz wyższe odszkodowania i prawdopodobnie zrekompensują je sobie podwyżkami składek - pisze "Rzeczpospolita".

Rosnąca świadomość ubezpieczeniowa oraz mobilność Polaków powoduje, że rosną wypłaty za tzw. szkody osobowe. Wśród rozmówców "Rz" przeważa opinia, że składki nie mogą już być niższe i każdy czynnik powodujący wzrost kosztów towarzystw ubezpieczeniowych będzie powodować wzrost składki.

A tych czynników według "Rz" jest niemało. Pierwszym z nich jest podatek Religii, czyli 12 proc. opłaty od każdej polisy OC. Inne to wzrost płac w warsztatach samochodowych i coraz droższe części do coraz lepszych aut, które kupują Polacy. Wreszcie fakt, że średnie składki oraz poziom i struktura w Polsce są jeszcze dalekie od średniej unijnej. "Rz" podaje np., że przeciętna polisa w krajach UE kosztuje około 200 euro, w Polsce - około 100.

Szansą na zahamowanie wzrostu cen jest według ekspertów duża konkurencja na polskim rynku. Podwyżka nie dotknie też wszystkich kierowców. W pierwszej kolejności więcej za OC zapłacą ci, którzy, powodują najwyższe szkody.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021