Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Naukowcy przez przypadek odkryli plastik, który sam znika

Autor: KO
Dodano: 19-07-2021 13:43

Tworzywo opisane na łamach „Journal of the American Chemical Society" rozkłada się w tydzień. Potrzebuje do tego słońca i powietrza.

Chińscy badacze szukali plastiku, którego kolorem można sterować za pomocą pH (kwasowości). Dzięki temu miał on mieć zastosowanie jako marker chemiczny.

Podczas badań okazało się, że w kontakcie z promieniami słonecznymi i powietrzem głęboka czerwień opracowanego tworzywa blednie, a ono samo się rozkłada. Produktem ubocznym rozkładu jest kwas bursztynowy.

Za rozpad tworzących nowy rodzaj plastiku cząsteczek odpowiada utlenianie zachodzące pod wpływem energii słonecznej. To zupełnie inny mechanizm, niż stosowany w obecnie znanych biodegradowalnych tworzywach, które opierają się na aktywności bakterii.

Naukowcy sądzą, że podobne reakcje może dać się uzyskać także w innych polimerach, co otworzyłoby drogę do opracowania zestawu różnych tworzyw.

Czytaj też: Lotos chce redukować smog za pomocą specjalnego asfaltu

- Będziemy nadal badali degradację plastików - mówi współautor nowego wynalazku Liang Luo, naukowiec zajmujący się materiałami organicznymi na Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w Chinach. 

Badacz twierdzi, że tworzywo może trafić na rynek w ciągu 5-10 lat. Naukowcy uważają, że można będzie łatwo połączyć je z innymi biodegradowalnymi materiałami, co pozwoli na uzyskanie optymalnego czasu trwałości.

Elastyczny i degradowalny materiał mógłby być przydatny w elektronice. Luo uważa, że polimer zamknięty w telefonie komórkowym lub innym elastycznym urządzeniu elektronicznym przetrwa lata odizolowany od światła i tlenu, ułatwiając jednocześnie pozbywanie się smartfonów po zakończeniu ich użytkowania. Dodaje, że produkt uboczny rozkładu, jakim jest kwas bursztynowy, może zostać wykorzystany w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021