Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wirtualnie w pracy, u znajomych czy na koncercie. Będą zmiany w Facebooku

Autor: TK
Dodano: 23-07-2021 18:06

Dyrektor generalny i założyciel Facebook - Mark Zuckenberg - zapowiedział wielkie zmiany na portalu społecznościowym. W ciągu 5 lat chce z niego stworzyć metaverse, czyli świat wirtualny. W tym przypadku dużą rolę mają odegrać gogle VR.

Metaverse to w założeniu "świat online", w którym można grać w gry komputerowe, pracować czy komunikować się w środowisku wirtualnym, często przy użyciu gogli VR. Jak informuje BBC, Mark Zuckenberg określił to słowami "ucieleśniony internet, w którym się jest, zamiast tylko oglądać treści". Jednym z zastosować metaverse ma być na przykład oglądanie koncertów w 3D.

Czytaj także: Facebook z problemem. Liczba fałszywych kont na portalu nadal jest znaczna

- Czujesz się obecny z innymi ludźmi tak, jakbyś był w innym miejscu. Może doświadczać rzeczy, które niekoniecznie da się zrobić w aplikacji 2D lub na stronie internetowej, takie jak taniec czy fitness - powiedział Mark Zuckenberg, cytowany przez BBC.

Dodał, że Facebook pracuje także nad "nieskończonym biurem", które będzie pozwalało użytkownikom tworzyć "idealne" miejsca pracy, właśnie za pomocą technologii VR. 

Facebook dużo ostatnio zainwestował w wirtualną rzeczywistość. Za 2 mld dolarów kupił m.in. firmę Oculus, która rozwija swoje produkty VR. Już w 2019 r. uruchomił Facebook Horizon, w którym użytkownicy mogą spotkać się w wirtualnej rzeczywistości korzystając z awatarów kreskówek i rozmawiać ze sobą za pośrednictwem zestawów słuchawkowych Oculus.

Zuckerberg zaznaczył, że metaverse Facebooka będzie dostępny na różnych platformach komputerowych w tym VR, AR (rzeczywistość rozszerzona), PC a także urządzeniach mobilnych i konsolach do gier. Metaverse Facebooka ma powstać w ciągu 5 lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021