Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Samochody elektryczne kupimy z Wietnamu. Jest nowy producent

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 28-07-2021 06:00

Vinfast, czołowy producent samochodów w Wietnamie, staje do konkurencji na zatłoczonych zachodnich rynkach samochodów elektrycznych. Firma otworzyła pierwsze biura w Ameryce Północnej i Europie oraz zapowiedziała sprzedaż dwóch modeli “elektryków” na początku 2022 r.

Wietnamski producent postawił sobie pierwotnie za cel sprzedaż 56 tys. elektrycznych w 2022 roku, ale ostatnio ograniczył ambicje do 15 000 sztuk z powodu globalnego niedoboru chipów. Firma poinformowała, że dwa modele samochodów elektrycznych VF e35 i VF e36, zostaną oficjalnie wprowadzone na rynek w marcu przyszłego roku.

Vinfast ogłosił otwarcie przedstawicielstw na pięciu rynkach międzynarodowych uważanych za kluczowe przez wietnamską spółkę. Chodzi o Stany Zjednoczone, Kanadę, Francję, Niemcy i Holandię.

Zobacz także: Pożary samochodów elektrycznych. Kierowcom ma pomóc specjalny poradnik

Pomimo utrudnień spowodowanych pandemią dyrektor generalny Vinfast USA już przeniósł się do Kalifornii, dołączając do 50-osobowego zespołu. Są w nim doświadczeni byli menedżerowie zachodnich producentów, jak na przykład Tesla, BMW, Porsche czy Toyota.

Azjatycka spółka zdecydowała się już również na zakup reklam VF e36, największego modelu, w amerykańskich mediach. Co więcej, w niedalekiej przyszłości firma planuje otworzyć fabrykę samochodów w San Francisco.
Założony w 2017 r. Vinfast jest stosunkowo nową, ale prężnie rozwijającą się marką na światowym rynku. Stał się ona pierwszym pełnoprawnym krajowym producentem samochodów już w 2019 r., gdy jej modele benzynowe zbudowane pod własną marką trafiły na ulice Hanoi. Po osiągnięciu rocznej sprzedaży rzędu 30 tys. w 2020 r. spółka rozpoczęła realizację planu zagranicznej ekspansji. 

Firma jest częścią konglomeratu Vingroup ISC, który należy do Pham Nhat Vuonga, najbogatszego Wietnamczyka. W 2019 r. Vuong, którego majątek jest wyceniany przez magazyn Forbes na ponad 7 mld USD, zapowiedział, że wspomoże zagraniczne ambicje Vinfastu kwotą 2 mld USD. Szukając dodatkowego zastrzyku gotówki w celu sfinansowania swojego rozwoju na nowych rynkach, VinFast w kwietniu zasygnalizował, że rozważa pierwszą ofertę publiczną w Stanach Zjednoczonych. Według nieoficjalnych doniesień agencji Reuters, jej wartość miałaby sięgnąć nawet 60 mld USD.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022