Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Koniec z ustawą kominową?

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 23-04-2008 07:10

Za tydzień rząd może przyjąć nowy projekt ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - zapowiada minister skarbu Aleksander Grad. Może to oznaczać zmiany w ustawie kominowej.

Projekt nowelizacji ustawy, który w tym tygodniu ma zaopiniować komisja prawna przy komitecie rady ministrów, zawiera między innymi propozycje zmian w ustawie kominowej, regulującej wynagrodzenia prezesów i członków zarządów spółek z udziałem skarbu państwa - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

- Odchodzimy od zasady, że podstawę płac państwowych menedżerów stanowi sześciokrotność lub czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia, a rady nadzorcze określają tylko wysokość dodatkowych elementów pensji - mówi cytowany przez dziennik Aleksander Grad. - Rady mają decydować o całości wynagrodzenia. Minister będzie mógł zakwestionować ich decyzję tylko wówczas, jeśli okaże się, że spółki nie realizują planów inwestycyjnych i nie przeprowadzają restrukturyzacji.

Ustawę kominową wprowadził rząd Jerzego Buzka. Obowiązuje w firmach uchodzących za strategiczne: PKO BP czy PGNiG, oraz takich, których kapitał zakładowy nie przekracza 50 tys. zł. Maksymalna miesięczna płaca menedżera w firmie objętej kominówką to dziś ok. 18 tys. zł brutto.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021