Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: Dolar oraz drożejąca ropa w centrum uwagi

Autor: DM IDMSA
Dodano: 23-04-2008 10:41

Wczorajsze notowania na giełdach amerykańskich zakończyły się spadkami. Najmocniej tracił Nasdaq Composite , a powodem były słasze od oczekiwań wyniki jednego z największych producentów chipów spółki Texas Instruments.

Po sesji lepsze wyniki podała spółka Yahoo!, ale w notowaniach posesyjnych traciła na wartości. Tu dużą rolę odgrywa ciągle aktualna oferta przejęcia jej przez Microsoft. Wczoraj inwestorów w USA mogła niepokoić wysoka cena ropy naftowej (kolejne rekordy), jeżeli nadal wzrosty będą odbywały się w takim tempie, to może zaszkodzić poważnie ewentualnym wzrostom w USA. Jeśli chodzi o Azję to tam indeksy rosły właśnie dzięki wzrostom na rynku surowcowym, rano rosły również kontrakty na amerykańskie indeksy.

Dziś publikacja indeksów PMI dla sektora usług oraz przemysłowego w strefie euro oraz poznamy stan zamówień w przemyśle. Odczyty powyżej prognoz pomogą akcjom oraz euro.

Po południu dowiemy się także jakie były zapasy ropy naftowej w USA, przed sesją wyniki opublikują Boeing i Glaxsmithkline, po sesji Apple oraz Amazon.

EURPLN

Przecena dolara w drugiej części wczorajszego dnia doprowadziła do spadku kursu EURPLN. W dniu dzisiejszym również bardzo dużo będzie zależało od rozwoju sytuacji na eurodolarze. Wczoraj opublikowano dane dot. bezrobocia w Polsce - lepsze od prognoz, oraz sprzedaż detaliczną (wzrost o 15,7 proc. szacunki mówiły o wzroście o 20 proc.). Lekko spadły zamówienia w przemyśle, inflacja bazowa nie zmieniła się. Złoty znajduje się obecnie w kilkudniowej konsolidacji ograniczonej od dołu poziomem 3,40, a od góry 3,4372, natomiast notowania na rynku będą zależały od zachowania się pary EURUSD.

EURUSD

Wczoraj rano kurs eurodolara ulegał korekcie po poniedziałkowych wzrostach, by następnie powrócić ponad poziom 1,59. Do takiego stanu rzeczy mogły się przyczynić wypowiedzi jednego z członków ECB - stwierdzających że spowolnienie w USA nie przełoży się na stan europejskiej gospodarki, inne wypowiedzi mówiły nawet o możliwości podwyższenia stóp procentowych w strefie euro w celu zahamowania wzrostu inflacji. Kurs EURUSD dotarł do poziomu 1,60 - górnego ograniczenia klina - ale nie udało mu się go pokonać. Najbliższym poziomem wsparcia będzie 1,5920 górne ograniczenie dawnej formacji trójkąta, następnie 1,5841 minimum z 22 kwietnia. Oporem będzie 1,6008 wczorajszy rekord oraz górne ograniczenie klina.

GBPUSD

Po raz kolejny zaporą nie do przejścia dla pary GBPUSD okazał się poziom 2 dolarów. Dziś ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii prognozy mówią o stosunku głosów 0-9 i nie powinno być tutaj zaskoczenia. Najbliższe wsparcie to wczorajsze minimum na poziomie 1,9748, najbliższy opór to szczyt z 22 kwietnia 1,9989. Rozwój sytuacji na tej parze będzie dziś w dużej mierze uzależniony od notowań EURUSD, dalsze spadki dolara mogą umacniać funta.

USDJPY

Notowania dolarjena konsolidują się od wczoraj w oczekiwaniu na nowe impulsy z rynków akcyjnych a także wynikające z danych makro, w które kalendarz ostatnio nie obfitował. Najbliższym oporem będzie poziom 103,28 - wczorajszy szczyt notowań, wyżej 104,35 dolne ograniczenie kanału wzrostowego, najbliższe wsparcie 102,69 - wczorajsze minimum. Nadal możliwe są pozytywne rozstrzygnięcia na światowych giełdach, stąd ostatnie stosunkowo dobre zachowanie się tej pary walutowej. Lepsze perspektywy mogą sprzyjać zwyżce kursu, nie bez znaczenia jest również tracący na wartości dolar.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021