Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Polskie inwestycje w Niemczech wzrosły o 30 proc.

Autor: PAP
Dodano: 23-04-2008 16:24

Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na niemiecki rynek i działają na nim. W zeszłym roku wartość polskich inwestycji za Odrą wzrosła o blisko 30 procent.

Z szacunkowych danych ambasady Polski w Berlinie, wynika, że wartość polskich inwestycji w Niemczech w 2007 roku oszacowano na 650 milionów euro; rok wcześniej wyniosła ona 500 milionów euro.

Jak powiedział Tomasz Salomon z wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP, na terenie Niemiec działa kilkadziesiąt tysięcy polskich firm (44 tys. wg danych za 2006 rok), w tym ponad sześć tysięcy w Berlinie. Z reguły są to firmy jednoosobowe.

Największym polskim inwestorem w Niemczech był w zeszłym roku PKN Orlen ze swymi 552 stacjami benzynowymi (150 milionów euro). Pozostałe to m.in. Ciech SA (75 milionów euro), Sanplast S.A. (20 milionów euro), Kopex (27 milionów euro), Asseco (37,7 milionów euro), Unimil (17 milionów euro), firma komputerowa ComArch S.A. (9,5 miliona euro) oraz Smyk (1 milion euro).

W dużych miastach zachodnich Niemiec działalność podejmuje coraz więcej firm rzemieślniczych. Otwierane są także polskie sklepy firmowe, takie jak Smyk, Monnari, Bytom czy Gino Rossi. Widać je przede wszystkim w Berlinie.

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce.

2007 rok był kolejnym, w którym odnotowano wzrost wymiany handlowej między Polską a Niemcami (z 48,1 miliardów euro w 2006 roku do 54,5 miliardów euro). Republika Federalna Niemiec nadal jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski, która z kolei plasuje się na 12. miejscu na liście eksporterów do Niemiec i na 10. jako importer.

Według Zbigniewa Kosteckiego, kierownika wydziału ekonomicznego ambasady RP w Berlinie, pomimo pewnego spadku dynamiki wzrostu polskiego eksportu do Niemiec (w zeszłym roku 109,4 procent) poprawia się jego struktura. Dominują w nim produkty przemysłu maszynowego i urządzenia mechaniczne, wyroby z metalu, akcesoria i części pojazdów, a także produkty rolne i żywność.

Natomiast w polskim imporcie z RFN największy udział miały maszyny i urządzenia mechaniczne, wyroby metalowe, przede wszystkim z żelaza, żeliwa, stali oraz z miedzi, części do pojazdów i akcesoria, tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych oraz wyroby z kauczuku i produkty chemiczne.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021