Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Chiński urząd przypomina: picie alkoholu w pracy nie jest obowiązkiem

Autor: Piotr Myszor
Dodano: 10-08-2021 14:28

Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny, główna chińska agencja antykorupcyjna przypomniała, że picie alkoholu podczas biznesowych spotkań nie jest obowiązkiem. Dyskusja na temat niepisanych zwyczajów biznesu rozgorzała w Chinach po skandalu seksualnym w koncernie Alibaba.

Jedna z pracownic koncernu Alibaba ujawniła w mediach społecznościowych, że podczas biznesowego spotkania została zmuszona do picia alkoholu, a następnie już w stanie upojenia została wykorzystana seksualnie przez swojego szefa i jednego z klientów. Twierdzi, że klient zaczął się do niej zalecać jeszcze przy stole, a rano obudziła się naga w pokoju hotelowym.

Pracownica stwierdziła, że najpierw zwróciła się z tym do jednego z menedżerów, ale ten zlekceważył sprawę i podkreślił, że picie alkoholu jest konieczne podczas robienia interesów. Poszkodowana opisała więc sprawę w mediach społecznościowych.

Daniel Zhang, prezes koncernu Alibaba poinformował, że kilku pracowników, m.in. zwierzchnik mający molestować podwładną, zostało w związku z tą sprawą zwolnionych. Sprawę bada również policja w mieście Jinan, gdzie miało dojść do gwałtu.

Czytaj także: Kto pije i pali, ten wspiera budżet

- Ten incydent jest poniżający dla pracowników Alibaby. Musimy się zmienić i odbudować – powiedział Daniel Zhang i zaznaczył, żeby pracownicy czuli się upoważnieni do odmawiania picia alkoholu.

Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny stwierdziła w komunikacie, że picie w imię potrzeb biznesowych i kultury podróży służbowych to w rzeczywistości wypaczenie zarządzania i umacnianie patologii biznesu. „To nie tylko koliduje z normalną cywilizowaną wymianą, ale także co, jest bardzo prawdopodobne, tworzy grunt dla działalności przestępczej” – napisała CKKD.

Według komisji picie podczas biznesowych spotkań stało się w Chinach tak powszechne, że odmowa picia alkoholu jest uznawana za afront w stosunku do zwierzchników i klientów, a także nieznajomość zasad biznesu. Komisja wzywa do łamania tego typu niepisanych zasad dla oczyszczenia stosunków i tworzenia właściwych zasad współpracy gospodarczej.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022