Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rząd sprawdzi spółki

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 25-04-2008 05:51

Minister skarbu chce informacji o darowiznach i sponsoringu. Prześwietli umowy państwowych firm z trzech ostatnich lat. To pierwsza kontrola o takiej skali w historii.

17 kwietnia do zarządów i rad nadzorczych 363 państwowych firm wpłynęło pismo z Ministerstwa Skarbu. Resort prosi w nim o udzielenie w ciągu najbliższych kilku dni informacji o wszystkich przekazywanych przez spółki darowiznach, umorzeniach długów i zawieranych umowach niezwiązanych z przedmiotem ich działalności (m.in. sponsoringu). Nigdy wcześniej resort skarbu nie występował z podobną inicjatywą w stosunku do wszystkich firm - napisała "Rzeczpospolita".

Informacje mają objąć okres od 2005 r. i dotyczyć wydatków przewyższających równowartość 5 tys. euro. Pismo dostali też przedstawiciele Skarbu Państwa w radach nadzorczych spółek, w których skarb jest akcjonariuszem mniejszościowym. Takich firm jest dziś 526. Władze spółek mają umieścić w sprawozdaniu uzasadnienie razem z krótką analizą "celowości i efektywności" wspomnianych działań. A także napisać, czy rada nadzorcza udzielała na nie zgody. Część spółek już odpowiedziała na pismo - czytamy w "Rz".

Po co ministerstwu takie informacje? - Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami chcemy przeanalizować, jak poszczególne spółki z udziałem Skarbu Państwa przekazywały pieniądze klubom piłkarskim, i wypracować nowe standardy w tym zakresie - mówi "Rz" Aleksander Grad, minister skarbu. - Teraz jest tak, że kluby z ostatnich miejsc w tabeli dostają od państwowych sponsorów takie same kwoty jak te z czołówki. Chcemy wprowadzić tu normalne rynkowe zasady - dodaje.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021