Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Niespodziewanie wzrósł przesył gazu rurociągiem Jamał-Europa

Autor: DM
Dodano: 17-08-2021 12:45 | Aktualizacja: 17-08-2021 12:46

Przepływ gazu gazociągiem Jamał-Europa, który biegnie z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec, prawie się podwoił we wtorek rano w porównaniu z poziomem z poniedziałku, wynika z danych niemieckiego operatora przesyłowego Gascade.

Od godz. 8 ilość gazu na wejściu do niemieckiego systemu przesyłowego gazu wzrosła do 1,6 miliona metrów sześciennych na godzinę ze średnio 0,9 miliona metrów sześciennych na godzinę dla doby gazowej 16 sierpnia.

Czytaj też: Gazprom znowu pompuje ceny gazu w Europie do rekordowego poziomu

Przepływ gazu tym gazociągiem do Niemiec gwałtownie spadł od początku sierpnia. Wynika to z tego, że Gazprom priorytetowo traktował wpompowywanie gazu do podziemnych magazynów w Rosji, które podobnie jak europejskie zostały dotkliwie opróżnione po mroźnej zimie.

Obecne zwiększenie przepływu gazu nadal jednak oznacza, że gazociąg jest wykorzystywany nawet nie w połowie. Aby tak się stało, na godzinę powinno być tłoczone około 3,5 mln m3 surowca.

Obecny stopień wykorzystania gazociągu być może oznacza, ostatni tak duży przesył nim surowca. Rosjanie nie są bowiem ta droga dostaw zainteresowani. Tłumacza to względami ekonomicznymi i bezpieczeństwa.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022