Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Oczekiwanie na Fed

Autor: DM IDMSA
Dodano: 29-04-2008 11:46

Eksport kukurydzy,
Rośnie cena frachtu

Rynki zagraniczne z niecierpliwością wyczekują na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, która ma zapaść jutro. Konsensus mówi o obniżce o 25 punktów bazowych, jednak narastająca presja inflacyjna spowodowana cenami energii i żywności może skłonić Fed do zatrzymania cyklu obniżek. Na to wskazuje przynajmniej zachowanie rynku obligacji i dolara, a także kontraktów na stopę procentową. W przypadku braku obniżki na rynku akcji może nastąpić wyprzedaż.

Umocnienie dolara jest widoczne na rynku walutowym wobec euro, funta czy złotego, jednak rynek metali szlachetnych notuje jedynie niewielkie przeceny. Ceny srebra odbiły się od ważnej linii trendu wzrostowego na wykresie dziennym i utrzymują się w przedziale 16.70-17.00.

Wczorajsze dane z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wykazały wyższy poziom eksportu kukurydzy niż dla analogicznego okresu przed rokiem, co przełożyło się natychmiast na rynek kontraktów terminowych, których ceny zanotowały nowe szczyty. Warto zauważyć, że rynek kukurydzy nie doświadczył większej korekty co może sugerować dalszy potencjał wzrostowy. Znaczna przecena nastąpiła natomiast na rynku pszenicy, światowe zbiory mają w tym roku być bardzo dobre, co nie zmienia faktu, że zapasy na chwilę obecną są najniższe od 40 lat. Nagłe zmiany warunków pogodowych mogą spowodować sporą nerwowość na rynku.

Indeks Baltic Dry, mierzący średnią cenę frachtu na świecie, wzrósł od początku roku już o 60%. Jedynym z powodów są stale rosnące ceny paliw, ponadto mimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się duże zapotrzebowanie na stal. Najlepiej zarabiają firmy przewozowe, które w swojej flocie posiadają transportowce przystosowane do przewozu stali i węgla do Chin. To jedne z największych statków, które są zbyt duże by przejść przez Kanał Panamski. Cena czarteru wzrosła w tym roku z 80 tys. USD do 160 tys. USD za dzień. Wyższe ceny frachtu odczują wszyscy, a w pierwszej kolejności odbija się to na firmach konstruktorskich i deweloperskich.

Pszenica lipiec
(ZWN8)
Rynek znalazł wsparcie na poziomie 200-dniowej średniej, co może sugerować korektę ostatniego impulsu spadkowego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021