Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Budimex wybuduje fabrykę dla amerykańskiego giganta

Autor: WNP.PL
Dodano: 04-09-2021 06:00

PepsiCo - jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych rusza z inwestycją pod Wrocławiem. 26 sierpnia 2021 r. w Środzie Śląskiej wmurowany został kamień węgielny pod nowoczesny zakład. Za realizację inwestycji odpowiada Budimex.

Na otwarciu budowy obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PepsiCo Europe Silviu Popovici, burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA Przemysław Bożek, prezes zarządu Budimex SA Artur Popko oraz prezes zarządu ARUP Elżbieta Cichońska.
W realizacji inwestycji Budimex  odpowiada za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji wynosi ponad 350 mln zł. Realizacja kontraktu będzie przebiegała etapowo w latach 2021-2025.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi 30 ha, a powierzchnia zabudowy 54 700 m2. Budynek ma posiadać najwyższe parametry ekologiczne. Będzie to pierwszy na świecie zakład PepsiCo, którego rozwiązania projektowe będą dążyły do redukcji śladu węglowego już na etapie budowy. Zakład ma zostać wyposażony w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu energii, wody i gazu na 1 kg produkcji. Budynek ma być zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie.

Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana zostanie własna fotowoltaika na budynku biurowym oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład będzie neutralny klimatycznie.

Budimex to od wielu lat największa grupa budowlana w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie drogowym, kolejowym, energetycznym, przemysłowym i kubaturowym. Od 2000 r. większościowym akcjonariuszem Budimeksu jest hiszpański Ferrovial - jeden z największych europejskich koncernów budowlano-usługowych.

Budimex zajął też pierwsze miejsce w rankingu 40 największych firm budowlanych, który przygotowała firma badawcza Spectis, a opublikował jako jedyny portal WNP.PL.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022