Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Fed znowu obniżył stopy procentowe

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 01-05-2008 20:16

Ratując gospodarkę USA przed recesją, bank centralny (Fed) obciął główną stopę o 0,25 pkt proc. Na więcej się nie zdecydował, bo z powodu drożejącej żywności i ropy rośnie ryzyko inflacji

Niższe oprocentowanie ma pomóc w spłacie kredytów hipotecznych zaciągniętych przez miliony Amerykanów w latach boomu - 2002-06 - na rynku nieruchomości. Wzrost stóp procentowych z 1 do 5,25 proc. spowodował, że Amerykanie o niższych dochodach przestali spłacać pożyczki, a banki zaczęły windykować domy - tylko w ubiegłym roku rozpoczęto ok. 1,5 mln eksmisji - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Skąd tak gorączkowe działania Fed? Ameryka stanęła na progu recesji. Co prawda nikt jej formalnie nie ogłosił (potrzeba do tego dwóch z rzędu kwartałów spadku PKB), ale panuje powszechne przekonanie, że gospodarka USA się kurczy. Na początku roku wieścili to analitycy z banków inwestycyjnych, finansowi guru George Soros i Alan Greenspan, a w kwietniu nie wykluczył recesji nawet szef Fed Ben Bernanke.

W ostatnim kwartale zeszłego roku gospodarka USA silnie wyhamowała. Wzrost sięgnął jedynie 0,6 proc., podczas gdy w III kw. było to jeszcze solidne 4,9 proc. Amerykanie ograniczyli wydatki: kupują mniej samochodów, ubrań, mebli. Na rynku nieruchomości spada sprzedaż domów, a ceny lecą na łeb na szyję.

Jednak najnowsze dane o PKB za I kw. okazały się lepsze niż prognozowano. Analitycy zakładali, że gospodarka urośnie o 0,4 proc., a okazało się, że wynik jest minimalnie lepszy - 0,6 proc. Należy jednak pamiętać, że to wstępne dane, które będą jeszcze dwa razy w tym miesiącu rewidowane - czytamy w dzienniku.

Tani kredyt ma uratować amerykańska gospodarkę przed recesją, ale z drugiej strony grozi niekontrolowanym wzrostem inflacji, którą napędzają droga ropa naftowa (baryłka osiągnęła rekordową cenę blisko 120 dol. za baryłkę, co powoduje coraz głośniejsze protesty kierowców w USA) i drożejąca żywność, przede wszystkim produkty rolne (pszenica, ryż, kukurydza).

Dowodem na lęk inwestorów przed wzrostem inflacji była reakcja nowojorskich giełd na cięcie stóp. Inflacja w USA wynosi 3,1 proc., co przy głównej stopie 2 proc. oznacza, że stopy procentowe są ujemne. Mimo obniżki środowe notowania na Wall Street zakończyły się niewielkimi spadkami cen akcji. Wewnątrz Fed rośnie opór przed zbyt radykalnymi cięciami stóp właśnie z powodu obaw przed inflacją. Poprzednia decyzja w marcu została podjęta przy sprzeciwie dwóch z dziesięciu członków Fed, który przeważnie bywa jednomyślny w sprawach stóp procentowych, co dodaje pewności inwestorom na rynku finansowym. Podczas środowego głosowania Fed ponownie był podzielony.

Fed nie dał jasno do zrozumienia w komunikacie po posiedzeniu, co będzie dalej ze stopami. Ale podkreślił ryzyko rosnących cen energii i żywności, co może oznaczać, że była to ostatnia obniżka.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021