Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Na GPW powstanie "polski Nasdaq"?

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 02-05-2008 08:14

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozmawia o stworzeniu metodologii umożliwiającej szeregowanie spółek notowanych na NewConnect pod kątem ich innowacyjności.

To kolejny krok w kierunku promowania innowacyjności firm notowanych na NewConnect i głównym parkiecie. Teraz przedstawiciele GPW wraz z zarządem firmy Index Copernicus International zasiedli do rozmów w sprawie stworzenia sposobu oceniania innowacyjności firm - informuje "Rzeczpospolita".

- Na 20 maja mamy wyznaczone kolejne spotkanie, na którym przedstawimy GPW naszą prezentację - mówi w dzienniku Krzysztof Urbanowicz, prezes Index Copernicus International, która jest notowana na NewConnect. Firma ma portal społecznościowy dla naukowców, który ocenia potencjał badaczy i ich zawodowy dorobek. Właśnie według wykorzystywanej przy tym projekcie metodologii chce teraz stworzyć projekt dla GPW. Dzięki niemu mogłoby powstać zestawienie najbardziej innowacyjnych spółek na parkiecie - "polski Nasdaq".

Prezes Sobolewski przyznaje, że trwają takie rozmowy. - Nie wiem jeszcze, jak się zakończą, ale wygląda to obiecująco. Interesujący jest sam pomysł dostarczenia metodyki przez firmę notowaną na NewConnect, która też prawdopodobnie byłaby objęta rankingiem lub indeksem - zauważa w "Rz". Jeśli taki indeks powstanie, to w pierwszej kolejności na rynku NewConnect. - Rolą takiego indeksu jest pokazanie wyceny, a zarazem oferty dla inwestorów doceniających znaczenie innowacyjności w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa - mówi.

Giełda przygotowuje też inny projekt umożliwiający spółkom notowanym na parkiecie ocenę ich innowacyjności. - Mamy pierwsze firmy, które zgłaszają chęć i zamiar przejścia przez badanie poziomu innowacyjności i upublicznienia wyników. Jeszcze w maju ruszy portal Innowacyjna Gospodarka na GPW, który będzie to umożliwiał - zapowiada w "Rzeczpospolitej" Sobolewski.

Kryteria oceny innowacyjności firm, które będą chciały się pojawić w portalu, opracowała już, na podstawie wiedzy GPW, firma doradcza. Pilotażowo takiej ocenie poddała się już np. spółka Optopol.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021