Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

EEC 2021: Gospodarka cyrkularna i odpady w Zielonym Ładzie

Autor: PortalSamorzadowy.pl
Dodano: 06-09-2021 11:37

Gospodarka obiegu zamkniętego będzie jednym z ważnych tematów dyskusji podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już od 20 do 22 września odbywał się będzie w Katowicach.

Główną sesją XIII edycji EEC dotyczącą problemu odpadów będzie sesja zatytułowana "W kierunku gospodarki cyrkularnej", która obędzie się 20 września w godzinach 14.30 – 16.

Chcemy poruszyć podczas niej problem wdrożenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialność producentów i systemu kaucyjnego. Postawimy naszym gościom pytanie, jak te zmiany wpłyną na gospodarkę odpadami i czy staną się wyczekiwanymi kamieniami milowymi w całej gospodarce odpadowej w naszym kraju?

Chcemy także spytać o to: co zamiast plastiku? Postaramy się także wyciągnąć wnioski z przeszłości i ocenić czy rewolucja odpadowa z 2013 się nie udała i czy potrzebna nam kolejna.

Udział w sesji zapowiedział m.in. wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Wśród prelegentów sesji będą: Rafał Benecki - dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego, Andrzej Grzymała - dyrektor zarządzający, wiceprezes zarządu RLG w Polsce, Artur Pielech - prezes zarządu FB Serwis, Anna Sapota - wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Północno-Wschodniej, TOMRA Systems ASA.

Zielony ład w gospodarce odpadami

Gospodarka odpadami to część szerokiego problemu jakim jest ochrona środowiska. Dlatego kwestie związane z odpadami obecne będą także podczas innych sesji tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

I tak, 20 września (w godz. 12.30-14) odbędzie się dyskusja pt. "Europejski Zielony Ład". W jej trakcie dyskutować będziemy m.in. o to tym, czy 2021 to rok przełomu w procesie przechodzenia gospodarki „na zielone pozycje"? Spytamy także czy pandemia odsuwa zainteresowanie od skutków kryzysu klimatycznego oraz jak zmienia się gospodarka światowa w kontekście wyzwań klimatycznych?

Kolejna „zielona” sesja to "Miasto dla klimatu. Idea zielonego miasta" (21 września, godz. 13.30-15). W jej trakcie z kolei porozmawiamy o gospodarce w obiegu zamkniętym w kontekście działań mieszkańców, dostawców usług i zakładów przemysłowych.

Zaś panel pt. "Budownictwo – zielone inwestycje" (22 września, godz. 11.30-13) będzie obejmował m.in. dyskusję o odpadach w budownictwie: zero waste, recyklingu i gospodarce cyrkularnej.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia dyskusji.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022