Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Pieniądze z KPO na budowę portu instalacyjnego w porcie Gdynia są pewne

Autor: PAP/AT
Dodano: 06-09-2021 16:47

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

"Tego (pieniędzy w KPO na budowę portu instalacyjnego w Gdyni dla offshore - red.) możecie być państwo pewni planując swoje inwestycje na kolejne dekady. I proszę porzucić jakiekolwiek mrzonki o tym, że ta decyzja zostanie zmieniona. Oczywiście będziemy porty serwisowe w Ustce, Łebie, w Elblągu, we Władysławowie być może, rozwijać. Ale sercem polskiego offshoru będzie Gdynia" - podkreślił Witkowski.

Uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych rząd przyjął pod koniec lipca. Jak informowała wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele "Polityki energetycznej Polski do 2040 r."

W Baltexpo 2021 uczestniczy 116 wystawców z 8 krajów, reprezentujących gospodarkę morską i przemysł stoczniowy. Imprezie towarzyszy ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych.

Podczas uroczystości otwarcia 21. Baltexpo rozdano, przyznawane cyklicznie, nagrody "Złota Kotwica". W tym roku laureatami konkursu zostali: Stocznia Remontowa Shipbuilding za budowę niszczycieli Kormoran II; Zarząd Morskiego Portu Gdynia za utrzymanie stałego tempa inwestycji i utrzymanie płynności przeładunków oraz pośmiertnie Piotr Soyka (zmarł w ub. roku w wieku 76 lat - red.), twórca oraz wieloletni prezes Remontowa Holding w Gdańsku - największej w Polsce grupy kapitałowej w branży stoczniowej.

Organizatorem Baltexpo jest Zarząd Targów Warszawskich. Targi, odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku, zakończą się w środę.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022