Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Największy na świecie zakład wychwytujący węgiel z powietrza ruszył w Islandii

Autor: Tomasz Wolf
Dodano: 08-09-2021 13:30 | Aktualizacja: 08-09-2021 14:05

Największy na świecie zakład, który wychwytuje z powietrza i magazynuje pod ziemią dwutlenek węgla, ruszył 8 września 2021 roku w Islandii. Szwajcarski startup Climeworks AG, specjalizujący się w wychwytywaniu dwutlenku węgla bezpośrednio z atmosfery nawiązał współpracę z islandzką firmą Carbfix, zajmującą się składowaniem dwutlenku węgla. Celem jest opracowanie instalacji o wydajności do 4000 ton CO2 rocznie.

Wydajność zakładu w Islandii na poziomie 4000 ton CO2 rocznie to odpowiednik rocznej emisji około 790 samochodów. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w ubiegłym roku globalna emisja CO2 wyniosła 31,5 mld ton.

Bezpośrednie wychwytywanie CO2 z powietrza jest jedną z niewielu technologii pozyskujących dwutlenek węgla z atmosfery. Naukowcy uznają je za konieczne do ograniczenia globalnego ocieplenia, obwinianego za powodowanie większej liczby fal upałów, pożarów, powodzi i podnoszenia się poziomu mórz.

Fabryka Orca, nawiązująca do islandzkiego słowa oznaczającego energię, składa się z ośmiu dużych pojemników, wykorzystujących zaawansowane technologicznie filtry i wentylatory do ekstrakcji dwutlenku węgla.

Wyizolowany węgiel jest następnie mieszany z wodą i pompowany głęboko pod ziemię, gdzie powoli przemienia się w skałę. Obie technologie są zasilane energią odnawialną pozyskiwaną z pobliskiej elektrowni geotermalnej.

Czytaj: Przystanek przed dalszym wzrostem lub zapowiedź większej korekty na rynku CO2

Mniejszy ślad węglowy

Bezpośrednie wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza to technologia wciąż raczkująca i kosztowna, ale deweloperzy mają nadzieję na obniżenie cen poprzez zwiększenie skali produkcji, ponieważ coraz więcej firm i konsumentów chce zmniejszać swój ślad węglowy.

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, na świecie działa obecnie 15 zakładów bezpośredniego pozyskiwania CO2 z powietrza, które wychwytują ponad 9000 ton CO2 rocznie.

Amerykańska firma naftowa Occidental buduje obecnie największy tego typu obiekt, który ma pobierać 1 mln ton dwutlenku węgla rocznie z otwartego powietrza w pobliżu pól naftowych w Teksasie.

Climeworks, która niedawno podpisała z dużą firmą ubezpieczeniową Swiss Re 10-letnią umowę zakupu usuwania dwutlenku węgla, oferuje również usługę subskrypcji, pozwalającą konsumentom płacić za redukowanie dwutlenku węgla za pomocą miesięcznych płatności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021