Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Potencjał w chmurze. Zapraszamy na debatę o cloud computingu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Autor: Paweł Szygulski
Dodano: 15-09-2021 15:55

W czasach zdominowanych przez pandemię COVID-19 w dziedzinie technologii cyfrowych szczególnego znaczenia nabrała chmura obliczeniowa. W warunkach domowej izolacji, zdalnej pracy i zdalnej edukacji nagle o wiele bardziej jasne stało się, że zarządzanie danymi w chmurze pozwala działać szybciej i bardziej elastycznie.

Firmy, które już wcześniej działały w środowisku chmurowym, z dużą łatwością przechodziły na model pracy zdalnej. W ich przypadku praktycznie nie pojawiały się problemy tego typu, że jakaś ważna dla funkcjonowania firmy rzecz została na dysku komputera, do którego nie ma chwilowo dostępu. Praktycznie każdy pracownik w każdej chwili był w stanie skorzystać z dowolnego zasobu danych a także mocy obliczeniowych dostawców chmury.

- Przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, jak ważne są rozwiązania chmurowe - ocenił już podczas ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Tomasz Wolanowski, prezes firmy ABB w Polsce.

Ta diagnoza przez rok nie straciła nic na aktualności, co potwierdzają coraz to nowe komunikaty firm i instytucji, które w coraz większym zakresie wykorzystują chmurę.

Nawracanie na chmurę

Jednym z najnowszych przykładów jest Bank Ochrony Środowiska, który we współpracy z Chmurą Krajową opracował koncepcję transformacji swoich rozwiązań IT do modelu chmurowego. Technologia chmurowa ma stać się jednym z kluczowych narzędzi wsparcia realizacji strategii biznesowej banku. BOŚ spodziewa się, że chmura pomoże w budowaniu przewag konkurencyjnych, wesprze komunikację i współpracę w organizacji oraz istotnie przyspieszy prace nad wdrażaniem nowych rozwiązań.

Z pomocą Chmury Krajowej w stronę środowiska cloud zmierza też choćby PKP Intercity. W maju przewoźnik podpisał z Chmura Krajową list intencyjny, którego celem jest opracowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego w chmurze publicznej, które ma służyć do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji jej dostępności.

Rozwiązanie ma zoptymalizować wykorzystanie taboru PKP Intercity oraz określić potrzeby w zakresie okresowych przeglądów technicznych od trzeciego do piątego poziomu utrzymania. Pozwoli to na precyzyjniejsze zarządzanie okresami wyłączania pojazdów i cykliczne przeglądy techniczne.
Choć nowych wdrożeń nie brakuje, to wciąż nie można mówić już o całkowitym upowszechnieniu się chmury. Wręcz przeciwnie, ten rynek spore perspektywy rozwojowe ma dopiero przed sobą. O ile bowiem duże firmy i instytucje coraz śmielej wkraczają w chmurę, to dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to często wciąż obszar słabo rozpoznany. Co prawda proste, ogólnodostępne narzędzia chmurowe są już często stosowane w ich biurach, to jednak o powszechnej migracji ich zasadniczej działalności do chmury wciąż nie można mówić. Być może jednak doświadczenia pandemii okażą się być tutaj katalizatorem dla szybkich zmian.

- Potencjał ulokowany jest głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Tam najszybciej, najbardziej efektywnie można uzyskać z perspektywy klienta, z perspektywy przedsiębiorcy wartość dodaną. To wymaga jednak dużego procesu edukacyjnego - ocenił w rozmowie z WNP.PL Włodzimierz Miśta, Infor Segment Director w firmie S&T, która jest jednym z największych integratorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

W opinii Włodzimierza Miśty pomocne może być tu korzystanie z usług firm doradczych, które pomogą firmom odpowiedzieć na wiele pytań i wątpliwości.

Włodzimierz Miśta weźmie udział w dyskusji poświęconej chmurze na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W sesji „Czas chmury” oprócz niego wysłuchać będzie można także Tomasza Garbowskiego, członka zarządu ds. IT i projektów w grupie Lux Med, Justynę Orłowską, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, szefowej Centrum GovTech, Krzysztofa Radziwona, partner zajmującego się sektorem digital transformation w firmie doradczej KPMG oraz Sławomira Soszyńskiego, wiceprezesa ING Banku Śląskiego.

Sesja „Czas chmury” zostanie zorganizowana 20 września o godzinie 16.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest prowadzona na jego stronie internetowej.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023