Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Darmowe komputery dla ubogich

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 06-05-2008 08:40

Premier Donald Tusk zapowiedział start programu "komputer dla każdego ucznia". A MSWiA planuje, by najubożsi Polacy pod koniec roku dostali za darmo do domu komputery podłączone do internetu.

Z marcowych badań CBOS wynika, że komputer ma w domu 57 proc. Polaków, dostęp do internetu - 48 proc. To najczęściej ci młodzi, lepiej wykształceni, z dużych miast. Co z tymi, którzy dostępu do internetu nie mają? Ich szanse na znalezienie dobrej pracy i informacji potrzebnych, by poradzić sobie w życiu, maleją - informuje "Gazeta Wyborcza".

Premier Tusk zapowiedział 2 maja w swoim orędziu powołanie w kancelarii premiera specjalnego zespołu ds. programu "Komputer dla każdego ucznia".

Jak wynika z informacji "Gazety" - już niedługo komputery mają popłynąć "pod strzechy" - nie tylko do uczniów.

Projektów ułatwiających dostęp do internetu jest dziś kilka. MEN zajmuje się wyposażaniem w komputery szkół. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspiera doprowadzenie szerokopasmowego dostępu do sieci w najbardziej zapóźnionych województwach - np. do 2013 r. dostęp ma mieć 90 proc. gospodarstw w pięciu województwach wschodniej Polski.

A MSWiA ma dość zaawansowany projekt finansowania komputerów z dostępem do internetu osobom o niskich dochodach i niepełnosprawnym. O przydziale komputerów będą decydować gminy.- Koniec tego roku to realny termin przekazania pierwszych komputerów - mówi "Gazecie" wiceszef MSWiA Witold Drożdż.

- Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie jest planowane na przełomie maja i czerwca 2008 r. - mówi dziennikowi rzecznik MSWiA Wioletta Paprocka. Zastrzega, że"na tym etapie" zapowiadany przez premiera program "Komputer dla każdego ucznia" jest inicjatywą bezpośrednio związaną z pracami prowadzonymi przez MSWiA, choć wpisują się one w cele wytyczone przez premiera w orędziu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020