Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Ceny gazu jeszcze nie osiągnęły maksimum

Autor: DM
Dodano: 17-09-2021 16:31

Cena spotowa gazu w Europie wciąż może pobić rekordy cenowe - powiedział prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller, przemawiając na sesji plenarnej Międzynarodowego Kongresu Biznesu. O europejskim i krajowym rynku gazu będziemy dyskutowali podczas zaczynającego się w poniedziałek 20 września Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Po środowym wzroście cen do poziomu 964 dol. za tys. m3 w kontrakcie z dostawa na październik obecnie mamy uspokojenie sytuacji. Ostatnie notowanie najbliższych (październikowych) kontraktów terminowych na indeks gazu spot TTF na giełdzie ICE Futures wynosi 786 dol.

Czytaj też: Polskę czeka skok zapotrzebowania na gaz. Pomoże nam pionierska inwestycja

Jednak zdaniem szefa Gazpromu nie można wykluczyć, że ceny surowca i tak pobiją rekordowe poziomy.

- Mogą nawet zostać pobite w najbliższej przyszłości - zauważa Miller.

Szef Gazpromu przypomniał, że europejski przemysł gazowy ma opóźnienia w zapełnianiu podziemnych magazynów gazu i już wiadomo, że tej luki nie da się nadrobić przed nadejściem sezonu zimowego. - Europa w zimę wejdzie z deficytem - pytanie tylko jak duży on będzie - zauważa rosyjski menadżer.

Specjaliści podkreślają, że europejski rynek gazu jest obecnie pod duża presją. Klienci z poszczególnych krajów prześcigają się w zakupach surowca, jednocześnie pompując jego ceny. Zwłaszcza, ze gazu na rynku jest zbyt mało.

Europejscy odbiorcy gazu nie wypracowali - mimo np. polskich sugestii - wspólnej polityki zakupowej. Teraz odbija się to czkawką.

Już we wtorek 21 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się sesja zatytułowana "Rynek gazu w Europie i w Polsce".

Będziemy w niej mówili o kluczowych inwestycjach, roli LNG, podaż i prognozy zużycia. Początek sesji o godz. 11.30.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023