Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Holendrzy kupują więcej książek, ale tradycyjnym księgarniom grozi upadek

Autor: PAP
Dodano: 19-09-2021 11:57

Holendrzy zaczęli więcej czytać w czasie epidemii koronawirusa - pisze w niedzielę portal NOS. Sprzedaż książek wzrosła w zeszłym roku o prawie 4 procent. Jednocześnie tradycyjne księgarnie doświadczają coraz większych problemów finansowych - zaznacza.

Mieszkańcy Niderlandów coraz częściej kupują książki w internecie, podczas gdy tradycyjne księgarnie borykają się z poważnymi problemami finansowymi.

"Co piąta księgarnia może zostać zamknięta" - powiedziała portalowi NOS Anne Schroën z Koninklijke Boeksellersbond (Królewski Związek Księgarzy).

Księgarze narzekają przede wszystkim na konkurencję ze strony sklepów internetowych. Takich jak Amazon czy holenderski BOL. "Trudno jest nam konkurować z takimi gigantami" - mówi Fabian Paagman, właściciel księgarni w Hadze cytowany przez portal.

Jak informuje Koninklijke Boeksellersbond od 2014 roku liczba księgarń zmniejszyła się w Niderlandach o 13 proc. - z 755 do 660.

Rząd postanowił wyasygnował 20 mln euro na pomoc księgarniom. Od najbliższej środy ich właściciele mogą występować o wsparcie państwa.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021